Keletas faktų apie nuostabias Ukrainos moteris ir jų kovos dvasią
· Pirmoji moteris karininkė Europoje buvo ukrainietė Olena Stepaniv (1892–1963), kovojusi Pirmajame pasauliniame kare, vadovavusi moterų būriui Ukrainos Sičo šaulių fronte ir pasižymėjusi Makivkos kalno mūšiuose (1915).
· Nuo 2008 iki 2018 m., moterų karių skaičius Ukrainos ginkluotosiose pajėgose išaugo 15 kartų. · 2015 m. startavo projektas „Nematomas batalionas“ siekiant ne tik dokumentuoti ir tirti moterų dalyvavimą Ukrainos kare prieš Rusiją, bet ir panaikinti visų formų diskriminaciją Ukrainos ginkluotosiose pajėgose. Šio projekto dėka buvo išplėstas moterų kovinių pozicijų sąrašas; 2018 m. įsigaliojo Ukrainos įstatymas “Dėl moterų ir vyrų lygių teisių ir galimybių užtikrinimo karinės tarnybos metu Ukrainos ginkluotosiose pajėgose ir kitose karinėse darinėse”.
· 2018 m. buvo išleista Eugenijos Podobnos knyga ” Merginos kerpa kasas“ ‘Girls Cutting Their Locks’” – 25 istorijos apie Ukrainos gynėjų moteris ( knyga anglų kalba).
· Nuo 2019 metų Ukrainoje veikia Moterų veteranų judėjimas. 2020–2021 m. judėjimas sukūrė vaizdo projektą, pavadintą “Moterys, žuvusios už Ukrainą” . Tai yra 8 dokumentiniai filmai apie moteris, kurios žuvo Donbase kovodamos su Rusijos invazija.
· Kiekvienais metais spalio 14-ąją Ukraina švenčia Gynėjų dieną. 2021 m. ji buvo pervadinta “Ukrainos gynėjų (vyrų) ir gynėjų (moterų) diena”. Kreipdamasis į tuos, kurie šiandien gina šalį, Ukrainos prezidentas sako: “Brangūs gynėjai ir gynėjos”.
· Šiandien moterys Ukrainos kariuomenėje sudaro 15-17 procentų.
· Dar daugiau jų kovoja be ginklo.
Slava Ukraini!
Šaltinis ukrainer.net
Pagalba patyrusiems smurtą:
telefonu 8 700 55516 I – V nuo 08:00 iki 20:00
tiesioginio internetinio pokalbio (LiveChat) metu I – V nuo 08:00 iki 20:00
[su_button url=”https://www.lygus.lt/spc-kontaktai/” target=”blank” style=”flat” background=”#88b2a9″ size=”6″]SKPC kontaktai Lietuvoje[/su_button]
[su_button url=”https://www.lygus.lt/spc-kontaktai/” target=”blank” style=”flat” background=”#88b2a9″ size=”6″]specializuotospagalboscentras.lt[/su_button]
Šis straipsnis yra projekto „Smurtas artimoje aplinkoje: prevencija, apsauga, pagalba, bendradarbiavimas“ dalis. Projektą finansuoja Europos socialinis fondas, įgyvendina Moterų informacijos centras kartu su partneriais: Kauno apskrities moterų krizių centras, Visuomeninė organizacija „Moterų veiklos inovacijų centras“, Kretingos moterų informacijos ir mokymo centras.
Iliustracija: ukrainer.net