Moterų informacijos centras sveikina „Telia“ ir kartu džiaugiasi modernios kompanijos pasiekimais užtikrinant lygias galimybes darbe. Ši kompanija turėtų tapti dar vienu sektinu pavyzdžiu, nes čia tiek moterims, tiek vyrams užtikrinamos vienodos sąlygos dirbti, atsiskleisti, ilsėtis, derinti šeimos ir darbo pareigas.
„Lygiausios metų bendrovės Lietuvoje“ konkursas organizuojamas jau dešimt metų. Ir nors mažais žingsneliais lygybės principai įsitvirtina mūsų šalyje, moterų ir vyrų lygios teisės ir galimybės darbe – nepraranda aktualumo.
Giedrės Kaminskaitės-Salters, „Telia Lietuva“ teisės vadovės, komentaras
Džiaugiamės bei vertiname šį apdovanojimą ir tuo pačiu suprantame, kad tai – dar tik darbų pradžia. Nors jau daug ką nuveikėme, siekdami didesnio moterų įsitraukimo ir integracijos į technologijų pasaulį, jų lyderystės savo organizacijoje ir bendrai visuomenėje, dar daug ką reikia nuveikti. Sau keliame ambicingus tikslus ir šis apdovanojimas patvirtina, kad pastangos yra matomos ir vertinamos.
Lyčių lygybės temą „Telia“ analizuojame jau ne vienerius metus. Pirmiausia vertinime esamą situaciją ir identifikuojame sritis, kurias norime stiprinti ir keisti. Čia remiamės Jungtinių Tautų Darnaus vystymosi darbotvarke, kur vienas iš prioritetų yra visapusiška lyčių lygybė ir moterų įgalinimas. Šiandien „Telia“ turi specialią darbo grupę, kuri teikia įvairius pasiūlymus, kaip galėtume dar geriau užtikrinti kokybišką, įtraukiančią ir saugią darbo aplinką, aiškų karjeros kelią moterims. Pavyzdžiui, visai neseniai atnaujinome politiką, kuri apima mamų, į darbą grįžtančių po motinystės atostogų, integracijos į organizacijos veiklą procesus ir atlygio sistemą. Iš vis dar Lietuvoje netradicinių priemonių, ketiname steigti vaikų dienos centrą naujajame „Telia“ biuro pastate, kuriame įsikursime 2019 metais.
Mums itin svarbi niša – moterys technologijų pasaulyje. Potencialas čia – be galo didelis. Esame pirmosios mentorystės programos Lietuvoje, skirtos studentėms ir profesinį kelią pradėjusioms moterims, kurias domina karjera technologijų sektoriuje, pagrindinis partneris. „Women Go Tech“ pirmieji metai parodė, kiek merginų ir moterų domisi ir puikiai išmano šią sritį, o prasidėjus antrajam sezonui jau skaičiavome rekordinius norinčiųjų dalyvauti skaičius. Mūsų siekis – didinti technologines pozicijas tiek pas mus, tiek kitose organizacijose užimančių moterų skaičių. Šios pozicijos yra ne tik geriau apmokamos, bet ir suteikia kur kas daugiau karjeros galimybių, tarp kurių didelė dalis yra vadovų pozicijos. Šios programos sėkmė jau turi atgarsių užsienyje – „Telia Lietuva“ perduodama savo patirtį inspiravo kolegas iš Estijos ir Danijos kartu su partneriais imtis panašių iniciatyvų.
Akivaizdu, kad didesnis moterų aktyvumas darbo rinkoje prisidėtų prie spartesnio visos šalies ekonomikos augimo. Įvertinus pastarųjų metų mūsų šalies socialines ir demografines tendencijas, lyčių lygybė darbo rinkoje, moterų verslumas ir lyderystė įgauna naujų prasmių. Pradėjome aktyviau šiomis temomis diskutuoti viešai. Buvo įsteigta organizacija „Lyderė“, skatinanti moterų lyderystę ir karjeros siekį. Rengiamos įvairios moterų verslumą skatinančios iniciatyvos, kurios sulaukia didelio susidomėjimo. Net neabejoju, kad jau netrukus šie veiksmai duos vaisių.
Moterų informacijos centras organizuojamo konkurso tikslas – ne tik rasti įmonę, kurioje darbuotojai jaučiasi saugūs ir vertinami nepriklausomai nuo lyties, bet ir paskatinti kiekvieną dirbantį atkreipti dėmesį į atmosferą darbovietėje, darbo sąlygas ir kolegų bendravimą būtent lyčių lygybės požiūriu. Nuo rugsėjo mėnesio kvietėme atsakyti į kas savaitę pateikiamus klausimus socialiniame tinkle Facebook bei į pagrindinį 8 klausimų klausimyną. Teisingai atsakiusieji turėjo galimybę laimėti įvairių prizų.
Visi kartu kuriame tobulesnę moterims ir vyrams aplinką namuose, darbe, Lietuvoje!