Smurto dėl lyties kaina – 366 milijardai eurų kasmet

Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Lietuvoje įsikūręs Europos lyčių lygybės institutas (EIGE) nustatė, kad Europos Sąjungos šalys kasmet sumoka 366 milijardus eurų dėl smurto lyties pagrindu pasekmių. Smurtas prieš moteris šioje sumoje sudaro 79 procentus arba 289 milijardus eurų.

„Žmogaus gyvenimas, skausmas ir patiriamos kančios kainos neįmanoma suskaičiuoti. Tačiau žinant kiek kainuoja smurto pasekmės, galima tikslingiau skirti lėšas, kad jos būtų skiriamos efektyviai. Lėšos, kurios skiriamos padėti aukoms yra labai menkos, kartu su prieglobsčio paslaugomis jos sudaro vos 0,4 procento smurto lyties pagrindu kainos. Europos Sąjungos šalys turi investuoti daugiau lėšų į prevencines veiklas ir aukų apsaugą. Tai moralinė pareiga, o kartu ir išmintinga ekonomika,“- sako Carlien Scheele, EIGE direktorė.

EIGE naujausias tyrimas parodo kas sudaro išlaidas dėl smurto lyties pagrindu. Didžiausia dalis – 56 procentai – fizinės ir emocinės pasekmės, 21 procentas – kriminalinės teisėsaugos paslaugos, 14 procentų – ekonominis praradimas. Kitas išlaidas sudaro civilinės teisėsaugos paslaugos (skyrybos, vaikų globos nustatymo, gyvenamos vietos aprūpinimo ir vaikų apsaugos).

 

EIGE suskaičiavo išlaidas visos ES mastu ir kiekvienoje šalyje narėje atskirai, remdamasi ekstrapoliuotais Jungtinės Karalystės duomenimis tiesiogiai atsižvelgiant į populiacijos kiekvienoje šalyje dydį.

Kadangi EIGE studijoje yra metodologijų, naudojamų apskaičiuoti dėl smurto lyties pagrindu patiriamas išlaidas, apžvalga, šalys narės gali pasinaudoti šiais duomenimis nustatydamos savo sąnaudų įvertinimą.

Tiksliam apskaičiavimui taip pat būtini detalūs duomenys iš teisėsaugos ir kitų valstybės institucijų, o kadangi apie  smurtą lyties pagrindu dažnai yra nepranešama, šalims reikia atlikti tyrimus, kurie atskleistų tikrą aukų skaičių. Detalizuotų duomenų, statistikos dėl smurto lyties pagrindu rinkimas yra Stambulo konvencijos nustatyta prievolė. Šią konvenciją yra pasirašiusios visos ES šalys ir 21 pasirašiusi.

EIGE studija bus išleista šių metų rugpjūčio mėnesį.

Pagalba patyrusiems smurtą:

Telefonu 8 700 55516 I; II; III; IV nuo 09:00 iki 17:00

Tiesioginio internetinio pokalbio (LiveChat) metu II; III; IV; nuo 09:00 iki 17:00  V nuo 09:00 iki 16:00

[su_button url=”https://www.lygus.lt/spc-kontaktai/” target=”blank” style=”flat” background=”#88b2a9″ size=”6″]SKPC kontaktai Lietuvoje[/su_button]

[su_button url=”https://www.lygus.lt/spc-kontaktai/” target=”blank” style=”flat” background=”#88b2a9″ size=”6″]specializuotospagalboscentras.lt[/su_button]

Šis straipsnis yra projekto  „Smurtas artimoje aplinkoje: prevencija, apsauga, pagalba, bendradarbiavimas“ dalis. Projektą finansuoja Europos socialinis fondas, įgyvendina Moterų informacijos centras  kartu su partneriais: Kauno apskrities moterų krizių centras, Visuomeninė organizacija „Moterų veiklos inovacijų centras“, Kretingos moterų informacijos ir mokymo centras.

Parašykite komentarą