Žiemos pradžioje visame pasaulyje rengiamos ”16 aktyvumo dienų prieš smurtą prieš moteris” mūsų šalyje dažniausiai apsiriboja konferencijomis, diskusijomis ir kitais taikiais būdais ieškant šios problemos sprendimų. Gali būti, kad lietuviškas ramus būdas ir atšiaurūs žiemiški orai kalti dėl to, kad protesto akcijose dalyvauti atsiranda mažai norinčių. Bet greičiausiai taip yra ir dėl to, kad visuomenė dar per menkai suvokia smurto artimoje aplinkoje mąstą ir pasekmes.
Smurto artimoje aplinkoje problema aktuali visame pasaulyje neišskiriant nei vienos valstybės. Ir nors Prancūzija pripažįstama, kaip viena iš didžiausius tokios smurto skaičius Europoje fiksuojanti šalis, labai panaši statistika yra ir Lietuvoje.
Šiais metais Prancūzijos visuomenė pasakė nenorinti taikstytis su esama padėtimi. Tūkstančių žmonių protestai miestų gatvėse lėmė tai, kad šalies prezidentas Emmanuelis Macron’as šią realybę pavadino ”Prancūzijos gėda”, o premjeras Eduardas Philippe paskelbė naujas priemones kovai su smurtu, tarp kurių elektroninės sekimo apyrankės, 1000 naujų prieglobsčio smurto aukoms vietų, mokymai policijos pareigūnams. Iš viso kovos su smurtu priemonėms 2020 metais Prancūzija skirs per 360 milijonų eurų. Šalies premjeras mano, kad tai bus tam tikras ”elektrošokas visuomenei”.
[su_quote]Mažiausiai 117 Prancūzijos moterų šiais metais žuvo nuo savo partnerio rankos. 2018 šis skaičius buvo 121. Dar 213 000 prancūzių patyrė seksualinį ar fizinį smurtą.[/su_quote]
Lietuvos tyrimai sako, kad per pastaruosius penkerius metus 45 moterys žuvo dėl smurto artimoje aplinkoje. Moterų informacijos centro užsakymu šiais metais atliktos reprezentatyvios apklausos duomenimis kas ketvirta Lietuvos moteris yra patyrusi smurtą, o 17 procentų žmonių tam tikromis aplinkybėmis pateisina kai kurių rūšių smurtą.
Turint galvoje Prancūzijos ir Lietuvos dydžių skirtumą, džiaugtis mums nėra kuo. ”Pirmoji sėkmė yra pastangos nutraukti tylos grandinę”, – pasakė Eduardas Philippe, pristatydamas kovos su smurtu artimoje aplinkoje planą.
Pasiekime, kad ir Lietuvos aukščiausieji pareigūnai prabiltų ir imtų kovoti su smurtu artimoje aplinkoje.
Šis straipsnis yra projekto „Smurtas artimoje aplinkoje: prevencija, apsauga, pagalba, bendradarbiavimas“ dalis. Projektą finansuoja Europos socialinis fondas, įgyvendina Moterų informacijos centras kartu su partneriais: Kauno apskrities moterų krizių centras, Visuomeninė organizacija „Moterų veiklos inovacijų centras“, Kretingos moterų informacijos ir mokymo centras; VšĮ Klaipėdos socialinės ir psichologinės pagalbos centras, Lietuvos moterų lobistinė organizacija ir Tarptautinės policijos asociacijos (IPA) Lietuvos skyrius.
[su_button url=”https://www.lygus.lt/spc-kontaktai/” target=”blank” style=”flat” background=”#88b2a9″ size=”6″]SPC kontaktai Lietuvoje[/su_button]