Šį kartą apie seksistinės komunikacijos formą, su kuria susiduria kiekviena moteris bene kasdien – mansplainingą. Nėra tai labai naujas terminas, bet iki šiol neturi įsitvirtinusio vertimo lietuvių kalboje. Moterys socialiniuose tinkluose siūlo vadinti vyražinyste, vyrknisa, vyrišku pamokslavimu, vyržodžiavimu, diedo pezalais. Jei trumpai – tai situacija, kai vyras, žinovo tonu, ima aiškinti moteriai, jai to neprašius, dalykus, kuriuos ji ir pati puikiai išmano. Todėl, kol tikslaus vertimo neturime, vadinsime šį reiškinį tiesiog mansplainingu.
Radome mūsų manymu puikią Kim Goodwin, konsultantės, lektorės, populiarių knygų apie grafinį dizainą autorės sudarytą lentelę, labai tiksliai paaiškinančią, ką reikėtų vadinti mansplaining‘u. Šį grafišką paaiškinimą Kim Goodwin sukūrė, kai keli jos kolegos vyrai paprašė padėti jiems susivokti, kada profesinis dalijimasis informacija virsta nepageidaujamu pamokslavimu. Jos nuomone, tai nutinka dėl kelių faktorių:
Ar jūsų prašė paaiškinti? Jei taip, paaiškinkit. Neprašomas aiškinimas tinka tik tada, jei esate mokytojas, dėstytojas ir bendraujate su mokiniais ar studentais. Aiškinti, jei buvo pasakyta to nedaryti, yra tiesiog nepagarbu.
Ar teisingai vertinate pašnekovo kompetenciją?
Aiškinti dalykus išmanančiam žmogui – ne tik nepagarbu, bet ir laiko švaistymas. Be to, tokiu atveju rodote, kad ne tik nepasitikite pašnekovo kompetencija, bet ir galimai pervertinate savąją.
Kaip toks aiškinimas iš nepagarbaus elgesio virsta seksistiniu mansplainingu? Kai bendraujama su moterimi. Diskriminuojanti tokia komunikacija ir tuomet, kai pašnekovas – kitos rasės, tautybės, amžiaus, tikėjimo, turi negalią.
Kai Kim Goodwin savo sukurta lentele pasidalijo socialiniuose tinkluose, ji sulaukė daugybės komentarų, patiktukų ir pasidalijimų. Lentelę spausdina ir kabina ant sienos darbo vietose, atsirado norinčių atsispausdinti ją ant savo vizitinių kortelių. Tai parodė, kaip šis reiškinys yra paplitęs ir kiek moterų su juo nuolat susiduria.
Pagalba patyrusiems smurtą:
telefonu 8 700 55516 I – V nuo 08:00 iki 20:00
tiesioginio internetinio pokalbio (LiveChat) metu I – V nuo 08:00 iki 20:00
[su_button url=”https://www.lygus.lt/spc-kontaktai/” target=”blank” style=”flat” background=”#88b2a9″ size=”6″]SKPC kontaktai Lietuvoje[/su_button]
[su_button url=”https://www.lygus.lt/spc-kontaktai/” target=”blank” style=”flat” background=”#88b2a9″ size=”6″]specializuotospagalboscentras.lt[/su_button]
Šis straipsnis yra projekto „Smurtas artimoje aplinkoje: prevencija, apsauga, pagalba, bendradarbiavimas“ dalis. Projektą finansuoja Europos socialinis fondas, įgyvendina Moterų informacijos centras kartu su partneriais: Kauno apskrities moterų krizių centras, Visuomeninė organizacija „Moterų veiklos inovacijų centras“, Kretingos moterų informacijos ir mokymo centras.