„Ne“ reiškia „Ne“

Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

„Ne“ reiškia „Ne“ – sako Ispanija ir uždega žalią šviesą įstatymui, kuris išprievartavimu įvardija seksą be aiškaus sutikimo. Šios nuostatos įtvirtinimo ilgą laiką reikalavo šios šalies moterų teisių organizacijos.

Tai reiškia, kad Ispanija prisijungs prie Belgijos, Kroatijos, Kipro, Danijos, Vokietijos, Graikijos, Islandijos, Airijos, Liuksemburgo, Maltos, Švedijos ir Jungtinės Karalystės, kuriose ši nuostata jau įteisinta. Įstatymą, kuris dar vadinamas „Tik TAIP reiškia TAIP“ dar turi patvirtinti Ispanijos Parlamentas rugsėjo mėnesį.

Teikiamame įstatyme sakoma, kad „tylėjimas arba pasyvumas nereiškia sutikimo ir kad nesipriešinimas negali būti priežastimi veikti prieš kito žmogaus valią“, – spaudos konferencijoje liepos pradžioje sakė Vyriausybės spykerė Maria Jesus Montero.

Šiuo metu Ispanijos kriminalinis kodeksas reikalavo įrodymų, kad užpuolimui, kuris klasifikuojamas kaip išprievartavimas buvo panaudotas smurtas ir bauginimai.

Situacija paaštrėjo po plačiai nuskambėjusio proceso, kai 2016 metais 18 metų moteris tapo grupinio išprievartavimo auka Pamplonos bėgimo su buliais festivalyje. 5 vyrai buvo nuteisti už menkesnę seksualinę prievartą, nes teismas nerado įrodymų, kad buvo panaudotas fizinis smurtas, kad būtų galima nusikaltimą klasifikuoti kaip išprievartavimą.

Šis verdiktas paskatino masinius protestus ir vėliau Ispanijos Aukščiausiasis Teismas pakeitė nuosprendį į bausmes už išprievartavimą.

Naujai teikiamame įstatyme taip pat numatomos įkalinimo bausmės už seksualinį priekabiavimą darbe ir „catcalling“ vadinamas priekabes gatvėje vertina kaip kriminalinį nusižengimą.

Ispanijos garbei reikia paminėti, kad 2004 metais ši šalis buvo pirma Europoje priėmusi įstatymą, realiai kovojantį su smurtu artimoje aplinkoje, kuriame aukos lytis tapo sunkinančiu veiksniu vertinant užpuolimo atvejus.

A woman holds a sign reading ”Only Yes is Yes” as people gather at Plaza del Castillo square to a protest against sex assault, in Pamplona, northern Spain, Monday, Nov. 4, 2019. 

Pagalba patyrusiems smurtą:

Telefonu 8 700 55516 I; II; III; IV nuo 09:00 iki 17:00

Tiesioginio internetinio pokalbio (LiveChat) metu II; III; IV; nuo 09:00 iki 17:00  V nuo 09:00 iki 16:00

[su_button url=”https://www.lygus.lt/spc-kontaktai/” target=”blank” style=”flat” background=”#88b2a9″ size=”6″]SKPC kontaktai Lietuvoje[/su_button]

[su_button url=”https://www.lygus.lt/spc-kontaktai/” target=”blank” style=”flat” background=”#88b2a9″ size=”6″]specializuotospagalboscentras.lt[/su_button]

Šis straipsnis yra projekto  „Smurtas artimoje aplinkoje: prevencija, apsauga, pagalba, bendradarbiavimas“ dalis. Projektą finansuoja Europos socialinis fondas, įgyvendina Moterų informacijos centras  kartu su partneriais: Kauno apskrities moterų krizių centras, Visuomeninė organizacija „Moterų veiklos inovacijų centras“, Kretingos moterų informacijos ir mokymo centras.

Parašykite komentarą