#MUSUDAUG – „Moterys kalba“ komandos inicijuotas ir sukurtas projektas, skirtas lapkričio 25 d. – Tarptautinei smurto prieš moteris panaikinimo dienai paminėti. Lapkričio 25 d. prasideda 16 dienų, skirtų atkreipti visuomenės dėmesį į tai, kad smurtas prieš moteris mūsų visuomenėje vis dar labai paplitęs reiškinys ir mes, kaip visuomenė, savo iniciatyvumu galime susiklosčiusią situaciją pakeisti.
Mes pakvietėme 6 Lietuvos visuomenei puikiai žinomus vyrus – dainų autorių ir atlikėją Andrių Mamontovą, apžvalgininką Andrių Užkalnį, komiką Olegą Šurajevą, žurnalistą Šarūną Černiauską ir radijo laidų vedėjus Joną Nainį bei Richardą Jonaitį. Vyrai atėjo į šį socialinį eksperimentą nieko prieš tai nežinodami. Paprašėme jų perskaityti 6 tikras istorijas moterų, patyrusių seksualinę prievartą.
Šios istorijos mus pasiekė tuomet, kai savo FB puslapyje „Moterys kalba“ paprašėme pasidalinti istorijomis, susijusiomis su lytiniu priekabiavimu arba prievarta. Iš 25 istorijų net 19 įvyko artimoje aplinkoje – mergaitės, merginos ir moterys patyrė seksualinę prievartą nuo tėčių, dėdžių, brolių, kaimynų, patėvių, partnerių ir pan.
Lietuvoje tikslią seksualinio smurto statistiką nustatyti yra sudėtinga, nes aukos tyli dėl daugelio priežasčių, tačiau remiantis 2010 m. Lietuvoje atlikto tyrimo medžiaga, 25 proc. mergaičių iki 18 metų yra patyrusios seksualinį smurtą. Tai yra kas ketvirta mergaitė. Jeigu seksualinis smurtas buvo patirtas šeimoje, apie tai prasitarti reikštų sugriauti šeiminę idilę. Dažnai, mergaitės, patyrusios seksualinį smurtą šeimos aplinkoje, sulaukia prašymo iš kitų šeimos narių apie tai daugiau niekada nekalbėti. Taip pat aukos pasirenka tylėti dėl to, kad visuomenė vis dar stigmatizuoja šią temą. Neretai auka smerkiama labiau už prievartautoją, ieškoma priežasčių, kaip pateisinti nusikaltėlį.
Seksualinę prievartą patyrusios moterys pabrėžia išgyvenamus jausmus – kaltę ir gėdą. Mes norime šiuos jausmus iš jų pasiimti ir perduoti prievartautojams.
ES 2014 m. paskelbtas tyrimas apie smurto paplitimą prieš moteris teigia, kad net 12 proc. apklaustų moterų nurodė, kad jos iki 15 metų amžiaus patyrė kokią nors suaugusio asmens seksualinę prievartą ar veiksmą. Tai apie 21 mln. ES moterų! Taip pat pranešama, kad viena iš trijų moterų nuo 15 metų amžiaus yra patyrusi fizinį ir (arba) seksualinį smurtą. Šiame tyrime dalyvavo visos ES šalys.
#MUSUDAUG – projektas, skirtas atskleisti visuomenei tai, kas vyksta visai šalia mūsų. Kartu mes galime sukurti tokią aplinką, kurioje aukos galėtų prabilti, kur jos galėtų atrasti pagalbą ir kur jos galėtų emociškai atsitiesti. ES duomenimis, vos 14 proc. moterų apie sunkiausią artimoje aplinkoje patirto smurto atvejį pranešė policijai, o apie sunkiausią ne partnerio smurto atvejį policijai pranešė tik 13 proc. moterų.
Seksualinė prievarta yra nusikaltimas, tai vyksta ir mieste, ir kaime, nepriklauso nuo materialinės padėties ar socialinio statuso, tam netrukdo netgi giminystės ryšiai. Būkime tais, kurie gali ištiesti seksualinės prievartos aukoms ranką. Būkime tais, kurie pastebėję seksualinį priekabiavimą ar sužinoję apie prievartą, pasikalbės su auka ir, jeigu reikia, padės jai surasti psichologo pagalbą ir padės kreiptis į policiją. Būkime tais, kurie palaiko aukas ir stoja jų pusėn. Būkime tais, su kuriais galima apie tai pasikalbėti.
#MUSUDAUG ir mes galime tai pakeisti.
Šis tekstas yra Moterys kalba organizuojamo socialinio projekto #MUSUDAUG dalis.
Projektas yra skirtas atkreipti visuomenės dėmesį į seksualinę prievartą.