Moterų judėjimas už taiką

Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Šiandien, balandžio 26 d., kai kuriose pasaulio šalyse minima Tarptautinė moterų diena. Ją pradėjo minėti Pietų Korėjos moterys, ir ji plito kartu su Tarptautinės Moterų Taikos Grupės (angl. International Women‘s Peace Group (IWPG)) veikla. Tai moterų judėjimo už taiką diena, tiesa, balandžio 26 d. ji minima Pietų Korėjoje, kitose šalyse tai gali būti ir kita diena balandžio pabaigoje.

Tarptautinė Moterų Taikos Grupė (TMTG) buvo įkurta Pietų Korėjoje 2013 m. rugsėjo 24 d., ir šis judėjimas išplito daugelyje pasaulio šalių, jų yra visose pasaulio dalyse. Europoje šis judėjimas mažiau populiarus, bene aktyviausias jis Ukrainoje ir Rumunijoje, tačiau grupės yra Airijoje, Belgijoje, Čekijoje, Italijoje, Ispanijoje, Jungtinėje Karalystėje, Lenkijoje, Moldavijoje, Norvegijoje, Olandijoje, Prancūzijoje, Sakartvele, Šveicarijoje, Vengrijoje ir Vokietijoje.

Pagrindinė TMTG veikla apima įvairias akcijas už taiką bei švietimą apie taiką. Šiuo metu pagrindinės akcijos – viešinti ir paremti Taikos ir karo nutraukimo deklaraciją (angl. Declaration of Peace and  Cessation of War (DPCW)), siekiant, kad ji būtų priimta Jungtinėse Tautose, ir taptų privalomu dokumentu. Šią deklaraciją parengė taikos judėjimų teisininkai, ir kelios taikos organizacijos (tarp jų ir TMTG) paskelbė parašų rinkimo kampaniją už šią deklaraciją. Jau surinkta 700 000 parašų 176 pasaulio šalyse. Šie parašai taip pat bus įteikti Jungtinėms Tautoms. Tikimasi, kad JT Generalinė asamblėja priims šią deklaraciją kaip rezoliuciją, o vėliau – kaip privalomą dokumentą, pvz., konvenciją. Mano asmenine nuomone deklaracijoje per daug remiamasi religija, tačiau dalyvaudama TMTG konferencijoje Rumunijoje (2019-04-03) taip pat už ją pasirašiau.

Kita TMTG akcija – raginti viso pasaulio moteris rašyti laiškus savo šalių vadovams, kad padėtų visas pastangas taikos labui, tarp jų – paremtų Taikos ir karo nutraukimo deklaraciją, kai ji bus svarstoma Jungtinėse Tautose.

Kadangi pasaulis darosi vis neramesnis, labai tikiuosi, kad ir Lietuvoje išplis judėjimai už taiką, ir moterys čia grieš „pirmuoju smuiku“.

Teksto autorė dr. Giedrė Purvaneckienė

Moterų informacijos centro valdybos pirmininkė

Parašykite komentarą