Moterų dalyvavimas viešajame gyvenime, sprendimų priėmime ir smurto prieš moteris panaikinimas – vienos svarbiausių temų nuotolinėje Jungtinių Tautų Moterų padėties komisijos 65-oje sesijoje, kurioje dalyvavo ir socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.
„Moterų lyderystė turėtų būti skatinama nuo vaikystės – kovojant su stereotipais, skatinant mergaičių lyderystę bei dalyvavimą viešajame gyvenime ir politikoje. Nepaisant to, kad Lietuvos Vyriausybėje labai pagerėjo moterų atstovavimas ir lyderystė, vietos valdymui vis dar mažiau atstovauja moterys – tik 5 iš 60 merų Lietuvos savivaldybėse yra moterys. Turime įtraukti daugiau moterų į savivaldos valdymą, nes šiai sričiai moterys vis dar atstovauja kur kas mažiau moterų, nei nacionaliniu lygiu“, – sakė ministrė M. Navickienė.
Pasak ministrės M. Navickienės, turime siekti lyčių pusiausvyros priimant sprendimus ne tik viešajame gyvenime, bet ir skatinant didesnį moterų dalyvavimą visais lygmenimis: Seime, savivaldoje, viešųjų įstaigų valdyme. Turime skatinti moteris dalyvauti politikoje.
„Europos Sąjunga taip pat turėtų skirti didesnį dėmesį darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyrai. Pandemijos laikotarpiu moterys skiria beveik dvigubai daugiau valandų per savaitę vaikų priežiūrai ir namų ruošos darbams, palyginti su vyrais. Manau, kad turėtume skatinti darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyrą bei siekti, kad moterys ir vyrai vienodai pasidalytų šeimos pareigomis ir priežiūra“, – sakė ministrė M. Navickienė.
„Vienas iš pagrindinių mūsų Vyriausybės tikslų – sukurti daugiau galimybių moterims grįžti į darbo rinką. Norint pasiekti šį tikslą, labai svarbu išplėsti ankstyvojo vaikų ugdymo įstaigų tinklą ir sukurti šeimai palankią aplinką“, – ministrų apskrito stalo diskusijoje sakė M. Navickienė.
Pasak ministrės, kita itin svarbi tema išaugęs smurto prieš moteris ir mergaites atvejų skaičius: „Užregistruotų smurto artimoje aplinkoje atvejų skaičius Lietuvoje išaugo kone penktadaliu. Deja, tikrieji skaičiai gali būti dar didesni, nes vis dar ne visos smurto aukos išdrįsta kreiptis pagalbos. Todėl planuojame įgyvendinti priemones, skirtas smurto artimoje aplinkoje aukų apsaugai gerinti ir bendradarbiavimo mechanizmams stiprinti nacionaliniu ir vietos lygmenimis“.
Sesijos atidaryme Jungtinių Tautų generalinis sekretorius A. Guterres pabrėžė, kad moterys sudaro 70 proc. viso pasaulio sveikatos priežiūros darbo jėgos ir užima didžiąją dalį darbo vietų ekonomikos sektoriuose, kuriuos labiausiai paveikė pandemija. Pasak jo, palyginti su vyrais, moterims prarasti darbą tikimybė yra ketvirtadaliu didesnė, o pajamų sumažėjimas galimas net iki 50 proc.
UN WOMEN vykdančioji direktorė Ph. Mlambo-Ngcuka akcentavo, kad nepakankamas moterų atstovavimas yra pagrindinė priežastis, kodėl lyčių lygybės klausimai sprendžiami nepakankamai greitai. UN WOMEN vykdančioji direktorė paminėjo Lietuvą kaip vieną iš teigiamų pavyzdžių dėl moterų įtraukimo politikoje, – praeitoje kadencijoje tarp Vyriausybės narių moterys sudarė tik 8 proc., o šiuo metu – net 43 procentus.
ŠALTINIS www.socmin.lt