Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė dalyvavo ir sakė kalbą iškilmingame Suomijos nacionalinės moterų tarybos 100-ųjų metinių minėjime.
Prezidentės teigimu, Lietuva ir Suomija buvo vienos pirmųjų šalių Europoje, kur prieš šimtą metų atsirado moterų judėjimai ir moterims buvo suteikta balsavimo teisė. Dabar, praėjus šimtmečiui, moterų teisės ir lygios galimybės yra jau visuotinai pripažįstama norma.
Pasak Lietuvos vadovės, nors pažanga įteisinant ir įgyvendinant lyčių lygybę pasaulyje didžiulė: didėja moterų užimtumas, moterys aktyviai dalyvauja valstybės valdyme, versle ir visuomeniniame gyvenime; tačiau vis dar egzistuoja jų nelygybės ir saugumo problemos. Moterims už tą patį darbą mokamas mažesnis atlyginimas nei vyrams, jos patiria smurtą namuose ir nukenčia dėl visuomenėje vyraujančių pasenusių lyčių stereotipų.
„Kuo stipresnės žmogaus ir moterų teisės visuomenėje, tuo daugiau yra demokratijos ir gerovės mūsų valstybėse. Mes – vyrai ir moterys – esame vienodai atsakingi už tai, kad paspartėtų lygių galimybių visiems žmonėms procesas, nepaisant jų lyties, tautybės, religijos, išsilavinimo ar sveikatos”, – susirinkusiems kalbėjo Prezidentė.
Prezidentės teigimu, net pažangiausiems pokyčiams reikia laiko. Lietuvoje tik šiemet priimtas įstatymas dėl smurto šeimoje.
Pasak Lietuvos vadovės, asmeniniai sėkmingų moterų, pasaulio politikių pavyzdžiai ir laimėjimai yra geriausias paskatinimas kitoms moterims aktyviai siekti išsilavinimo, profesinės karjeros, dalyvauti valstybės valdyme.
Prezidentės Dalia Grybauskaitė ir Tarja Halonen bendradarbiauja moterų teisių ir demokratijos klausimais Pasaulio moterų lyderių taryboje. Birželio 30 d. Lietuvos ir Suomijos prezidenčių iniciatyva Vilniuje įvyko tarptautinė moterų pasaulio lyderių konferencija “Moterys demokratijos stiprintojos: gerosios praktikos pavyzdžiai”. Šiemet Moterų Pasaulio lyderių tarybos narė, aktyvi moterų teisių ir taikos gynėja Liberijos Prezidentė Joan Sirleaf Johnson buvo nominuota Nobelio taikos premijai.