Eterio okupavimas ar istorijos cenzūra? Moterys viešo diskurso labirintuose

Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Minint Tarptautinę moterų solidarumo dieną kovo 7 d. 10.00 val. Lygių galimybių plėtros centras kviečia į spaudos konferenciją Eterio okupavimas ar istorijos cenzūra? Moterys viešo diskurso labirintuose, kuri vyks prie Signatarų namų (Pilies g. 26, Vilnius).

25-eri nepriklausomybės metai Lietuvoje reikšmingų permainų lygybės srityje neatnešė. Tarptautiniai indeksai negailestingi – ritamės žemyn, nes praraja tarp moterų ir vyrų didėja, ardydama demokratijos pamatus. Tiesa, pastarieji niekad nebuvo ypač tvirti, nes klojant juos moterys buvo ir tebėra nušalinamos.

Gerai žinoma, kad Vasario 16-osios Akto nepasirašė nė viena moteris. Tačiau retai prisimenama, kad net 1918-aisiais tokia padėtis daug kam neatrodė teisinga. Aktas buvo pasirašytas vakare Vilniuje, o jau kitą dieną, 1918 vasario 17-ąją, Kaune moterys susirinko į mitingą ir surinko 20 000 parašų po peticija, reikalaudamos, kad Lietuvos Taryba kooptuotų moteris.

„Praėjus šimtui metų tenka kovoti dėl tų pačių tikslų. Moterų darbas nusavinamas, o pilietinės teisės varžomos dėl primityvių lyčių stereotipų. Iš mūsų, moterų, atimama istorija – galimybė ją pažinti ir kurti, nes teisę formuoti viešą diskursą yra pasiglemžę privilegijuoti vyrai. Jie ir sprendžia, kieno indėlis į valstybės kūrimą vertas dėmesio, o kas liks paliktos paraštėse“, sako Margarita Jankauskaitė.

Lygių galimybių plėtros centro iniciatyva atlikta LRT transliuotų laidų ciklo „Mūsų laisvės metai“ analizė lyčių reprezentacijos požiūriu parodė, kad Lietuvoje gajos patriarchališkos nuostatos, tad moterų indėlis į nepriklausomybę atgavusios valstybės kūrimą yra ignoruojamas. Moterys sudarė vos ketvirtadalį laidoje kalbintų pašnekovų, joms vidutiniškai teko 10,5 proc. mažiau eterio laiko nei vyrams ir atstovavo jos „žmonių iš gatvės“, o ne ekspertinę nuomonę, nors sudaro 65 proc. visų aukštąjį išsilavinimą Lietuvoje turinčių žmonių.

Spaudos konferencijoje dalyvaus: dr. S.Daugirdaitė,  M.Jankauskaitė, L.Kreivytė.

 

Lygių galimybių plėtros centras

Kontaktinis asmuo – Margarita Jankauskaitė, tel. 861039461, 867980607

Parašykite komentarą