Atsisėdus ant telefono išeina 24 nešvankios žinutės

Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

O buvo taip:

-Jau kurį laiką draugavau su Benu, kai susitikom kolegijoj. Pakalbėjom, o vakare vėl 20 praleistų skambučių. Paklausiau kas nutiko, bandžiau juokaut, kad vėl užmigo ant telefono. Pasiūlė susitikti, priminiau, kad juk draugauju su Benu, kam gadinti santykius, geriau likti draugais- mes gi buvome pora. Tyla… Kitą dieną eidama į paskaitas lyg mačiau jį prie mano laiptinės, nors žinau, kad gyvena kitur. Visą laiką buvo pilnas ekranas rožių, daug žinučių. Kitą dieną ir dieną po to lygtais jį vis kažkur pastebėdavau, tai netikėtai iš už kampo išlenda, tai autobusų stotelėj stovi. Man atrodo net vakare po langais. Rožės plaukė- nereagavau. Vieną rytą radau pilną telefoną nešvankių nuotraukų. Mūsų klasės grupėj vis dažniau atsiranda nemalonių nuotraukų. O jei vieną diena tai bus mano atvaizdas? Užsienio spaudoje arba užsienio terminais, galbūt labiau vyresnių grupių jaunimo tarpe, yra tie dickpic nuotraukos. Visai nešvankus, peržengiantis ribas dalykas.

Tada galvoju, kodėl jie taip daro. Nežinau, tada aš tiesiog prieinu išvadą, kad jiems dėmesio trūksta.

Ar teko susidurti su kažkuo panašaus?

-Prieš tai kai buvau prezidentė, prie kitos prezidentės, metai prieš. Pas mus parlamente, dabar apie parlamento situaciją šiek tiek, yra labai kelios personos, labai išraiškingos personos. Siunčia savo nuotraukas į parlamento chat‘ą, kur yra vis tiek oficialumas kažkoks. Mes ten diskutuojam. Ir kai aš dar nebuvau prezidentė, man tokia net baimė kildavo parašyti į tą chat‘ą, nes vis tiek atrodo ten kietesni, siunčia savo nuotraukas. Tada pradėjau išvis galvot ar man reikia kandidatuot, čia tokie kietekai tam parlamente, man čia reikia reikštis. Va tokie man dalykai nepatinka, aš taip nedaryčiau. Tada galvoju, kodėl jie taip daro. Nežinau, tada aš tiesiog prieinu išvadą, kad jiems dėmesio trūksta. Jie siunčia savo nuotraukas ir viskas.

– Sutinku iš tikrųjų su viskuo, nes aš irgi pastebiu, kad, pavyzdžiui, parlamente irgi būna tų žinučių apie absoliučiai bet ką. Ta prasme, parlamentas yra ta vieta, kur diskutuojama mokyklos gerove, apie mokinius, o ten tiesiog susirašinėja, pavyzdžiui, nupirk energetinio gėrimo, kažką tokio. Ir va taip susirašinėja, siunčia savo nuotraukas, važinėja troleibuse, autobuse. Nu gerai, pas mus yra puslapis neoficialus parlamentas ir yra oficialus parlamentas. Nu bet ir vis tiek, ir neoficialiam, nu tai nelabai, aš manau, kad yra gera vieta reikšti tokius dalykus. Tai aš manau, kad geriau jau susilaikyt, nes aš irgi sutinku, kad čia turbūt dėmesio trūkumas yra. Arba tiesiog nori pasirodyt aš kietesnis negu kiti. Irgi gali būti.

– Ta grupelė, kuri siunčia- draugiški, viskas čiki, bet jeigu išeina į platesnes ribas, jau kur komandinis darbas, kur nauji žmonės- gali kilt tam tikrų konfliktų. Gali kilt visokių vis tiek… Kai buvo rinkimai, turėjau priešininką vieną, tai prieš manęs draugiški visi labai, už manęs- didžiausios apkalbos, didžiausias smukdymas ir bandymas mane visaip morališkai sužlugdyt, kad nu tu nieko nelaimėsi, nieko nepasieksi. Tai va tokie visokie. Ir dabar tiesiog aš parlamente labai bandau šitą problemą spręst. Tiesiogiai, iš lėto per visokias veiklas, va taip visaip žmones suburt, kad jie pažintų vienas kitą per naujas veiklas. Tai gal šitaip, nes šiaip nežinau kaip kitaip spręst šitą problemą. Nu viliuosi, kad ten dvyliktokai kai kurie, jiems jau ten paskutiniai mėnesiai skaičiuojasi, tai gal išsispręst šita situacija taip savaime.

Ekspertės komentaras:

Gal bandėt kažkokius, dėl šitos situacijos, gal bandėt kažkokius aptarti su bendruomene, apskritai, galbūt taisykles, ar ne, ar panašiai, nes nu aš tiesiog galvojau- tu dabar esi parlamente, bet dedi nuotraukas iš kokių tūsų ar panašiai. Nu tu juk gi nežinai, gal tu po to eisi į ten kokį nors liberalų ne liberalų krikščionišką, kokį tik tai nori taip toliau, jaunimą ar politines organizacijas, ar į politiką. Net neinant į politiką, visada tos tavo nuotraukos, su energetiniais ar kitokiais gėrimais, ar panašiai, išeiti į viešumą, tai gal tiesiog vat už to užsikabinant galima kurt kažkokias taisykles, kad apsaugot ne kažką kitą, o save, nes nuo tokių nuotraukų susilaikoma arba asmeninio gyvenimo nuotraukų susilaikoma. Čia vienas iš variantų galėtų būti, o, pavyzdžiui, man dar klausimas, asmeninėse situacijose ar tose draugystėse, vis tiek siuntinėjat vienas kitam arba viena kitai tas nuotraukas. Tai ar pasitaiko, ar jūs girdėjot savo bendraamžių, pavyzdžiui, tarpe, kad yra nu įvairiai tokios nuotraukomis manipuliuojama ar skyrybų metu, ar panašiai, kad nu aš tarsi siunčiau tau arba tau asmeniškai, mes jau nebeesam kartu ir tu tada tą asmeniškai siųstą išsiunti kažkam arba padarai su fotošopu kažką.

Ar esat girdėję tokių atvejų?

-Kai progimnazijoj buvau, yra buvę tokia situacija, kai išsiskyrė mergina su vaikinu ir vaikinas paplatino merginos nuotraukas.

– Aplamai šitas nuotraukų tokių siuntinėjimas, galima sakyti nešvankių, tai manau labai negeras dalykas, nes nors ir žmogus atrodo gal tave myli, tu jam patinka, bet nu ką tu žinai, ką jis gali su ta nuotrauka padaryt. Tai vis tiek yra, tai yra tavo gyvenimas ir, ta prasme, aš nemanau, kad tai yra priimtina socialinėse erdvėse nors su tuo žmogum susirašinėt, aš manau, kad tai yra nepriimtina tiesiog.

 

Ekspertės komentaras:

Jo, galima apie tai iš tikrųjų kalbėt, nes tos nuotraukos, jos gali ne tik mokyklos erdve, bet yra, pavyzdžiui, tikrai, nu čia nežinau, čia Pasaulio Sveikatos organizacija, kad čia apie 1 milijonas yra žmonių, kurie ieško būtent nepilnamečių įvairių nuogų nuotraukų arba video. Nu internete, kurie aktyviai tai daro, tai yra nu gana dideli skaičiai ir, pavyzdžiui, kai tokia nuotrauka, nu nepilnamečio ypatingai asmens papuola į internetą, tai patenka į tam tikras svetaines arba pornografinio turinio svetaines, kur ta nuotrauka galėtų būti patalpinta ir užtai tu gali gauti ir pinigus, ir panašiai. Tada tavo ta nuotrauka nebe tik mokyklos erdvėj, kas yra nu žiauru, bet apskritai ji yra internete ir yra tokia Netflix‘o dokumentika ,,The most hated man on the internet“, jeigu nematėt, galit pasižiūrėt. Ten yra apie vaikiną, kuris administravo vieną iš tokių platformų, kur buvo dedama tokia informacija. Reikia turėt omeny, kad nu irgi naudojama viena iš formų keršyti ir panašiai. Ir va kaip sakei, kol bendrauji tai atrodo pasitiki žmogum, niekada nežinai, kur tos nuotraukos gali, gali…

 

Bet va prie alkoholio vartojimo ir tokių nuotraukų paviešinimo labai svarbu yra tas bystanderis. Tarkim, jei tu esi pati ar pats labai stipri asmenybė, tai viskas labai okay. Ir, pavyzdžiui, ką jūs pasakojot, tai aš pagalvoju wow, nu nerealiai aš ta prasme, tokio amžiaus aš niekada nemasčiau ar negalvojau, bet svarbi ir ta aplinka kaip jie sureaguos, nes tiek su alkoholio vartojimu, kiek yra ta community atsakomybė, kad, tarkim, matau, kad gal kažką įpylė daugiau nei žadėjo įpilti. Ir ar aš reaguoju, ar aš tiesiog stebiu ir nieko nedarau, nors nepyliau ir vadinasi neprisidėjau. Tai va su tom nuotraukom, ką aš darau, pamatau, pavyzdžiui, snapchat‘e ar sakau nu nu nu, ar padarau screenschot‘ą ir išsisaugoju sau, dar po to galimai pasinaudosiu kaip irgi tam tikrą medžiagą, kai man prireiks, ar aš aktyviai bendrauju ir sakau, žiūrėk, va čia šitaip vyksta, taip netinkama, negalima. Kai duosi tą suaugusįjį, kuriuo pasitikiu ar, tarkim, pas mus yra kažkokia sistema bendruomenėje, kur tos susitartos taisyklės. Tai tas yra labai svarbu, nes net gi kaip Rugilė sakė, tas kai išeina į internetą, net elementarūs kokie filmukai youtube ar whatever ten žiūrit, kur ta prasme, pasižiūrėjau tik toke, kažkas kažkur nufilmavo. Aš nefilmavau, bet visi stovim, 30 virš žiūrim ir žvengiam. Nu tas irgi tada prisidedu prie to žmogaus menkinimo ir labai svarbu, kad pasakyti, jog tai yra netinkama, įvardinti.

#KaipAtpažintiSmurtą kampanija yra projekto „Mes saugūs bendruomenėje“, finansuojamos Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos lėšomis, dalis.

Podkastą ruošė MIC eksperčių komanda ir savanorė Emilija.

Parašykite komentarą