Gyvename tokiais laikais, kai bandoma moteris įgalinti darbo rinkoje, padėti joms persikvalifikuoti į technologijų sritis ir taip suvienodinti vyrų bei moterų darbo užmokestį. Tačiau vis dar pasigirsta nuomonių, jog moteris negali užimti aukštesnių ar vadovaujančių pareigų, jei turi mažamečių vaikų, o tai savo ruožtu skatina diskusiją – ar tikrai šeima bei karjera nesuderinama?
Didžiausia našta moterims
Nepaisant pastaraisiais metais įvykusios pažangos lyčių lygybės srityje, vyrų įsitraukimo į vaikų priežiūrą skatinimo, moterims ir toliau tenka didesnė našta, kai reikia suderinti karjerą ir šeimą.
Lietuvos statistikos departamento 2018 metų duomenimis Lietuvoje aukštąjį ar aukštesnįjį išsilavinimą turėjo 463,6 tūkst. moterų ir 291,7 tūkst. vyrų. Dauguma jaunų moterų tik pradėjusios karjerą gauna ganėtinai panašų į vyrų atlyginimą. Vis dėlto, sukūrusios šeimą moterys pradeda balansuoti tarp darbo ir šeimos gyvenimo.
Jaunesnės dirbančios motinos yra vienos iš labiausiai linkusių teigti, kad joms sunkiau pasiekti karjeros aukštumų. Viena priežasčių – moterys daug dažniau nei vyrai patiria įvairius su šeima susijusius karjeros pertrūkius bei susiduria su „stiklinėmis lubomis“ – išankstiniais nusistatymais ir įvairiomis kliūtimis siekiant karjeros. Statistikos departamento 2019 metų duomenimis, atotrūkis tarp moterų ir vyrų darbo užmokesčio siekė 12,4 procento.
Jaučia kaltę
Karjerą bei motinystę derinančios mamos susiduria ne tik su įvairiomis karjeros kliūtimis, bet ir yra varginamos kaltės jausmo. Kaltę gali patirti mamos, kurios jaučia gėdą palikdamos mažus vaikus namuose auklėms ar šeimos nariams ir eidamos į darbą. Tačiau tyrimais įrodyta, kad vien tik vaikų priežiūrai atsidavusios motinos taip pat gali jausti kaltę, kad negauna pajamų savo šeimai išlaikyti, nerealizuoja savęs profesinėje srityje.
Galiausiai jausdamos kaltę, kad dirba, kai kurios moterys atsisako darbo, užima ne tokias sudėtingas ir menkiau apmokamas pareigas, dirba ne visu etatu, o tai palaiko atlyginimų skirtumą. Dvejus ar trejus metus nedirbant, moters uždarbis pradeda mažėti.
Internetinio projekto apie kūną bei santykius „Nebegėda“ viena įkūrėjų bei internetinių puslapių konsultantė ir kūrėja, o dabar ir mama Kotryna Bass – vienas pavyzdžių, jog galima suderinti darbą bei motinystę, neatsisakant savo karjeros tikslų. Ji pataria moterims atrasti veiklą, be kurios gyventi būtų neįdomu.
„Jei rasite tokią veiklą – viskas susidėlios savaime ir viską bus įmanoma suderinti. Nesistenkite būti nepakartojama visur, paprašykite pagalbos, pasisamdykite stiprią komandą, aiškiai pasidalinkite atsakomybėmis su antrąja puse ir niekada nesijauskite kalta, kad pasirinkote tokį kelią“, – sako ji.
Šiuolaikinis šeimos modelis
Pasaulyje gausu puikių pavyzdžių, kai moterys sėkmingai suderina karjerą bei motinystę. Pavyzdžiui, Naujosios Zelandijos ministrė pirmininkė Jacinda Ardern vos pagimdžiusi grįžo į darbą, o jos partneris išėjo tėvystės atostogų.
Lietuvoje taip pat vis dažniau kalbama apie moterų įgalinimą darbo rinkoje. Kotryna Bass sako, jog viskas suderinama, jei yra noro. Tinkamas laiko planavimas yra nepaprastai svarbus norint suderinti karjerą ir šeimą. „Taip, reikia daugiau planuoti, dažniau paprašyti pagalbos, bet nemanau, kad mama yra nepakeičiama. Žinoma, su sūnumi turiu labai stiprų ryšį ir skiriu jam didelę dienos dalį, bet jis taip pat labai laimingas ir būdamas su tėčiu, seneliais, aukle“, – pasakoja moteris.
Knygos „Getting to 50/50“ autorės apžvelgia įvairius socialinius bei mokslinius tyrimus ir kalba apie sėkmingą moterų, turinčių vaikų, karjeros ir šeimos suderinimą. Knygoje itin pabrėžiamas ir tėvų vaidmuo. Pavyzdžiui, 11 metų trukęs tyrimas, kuriame dalyvavo 584 vaikai su abiem tėvais, parodė, kad „tėvo įsitraukimas į vaikystę buvo susijęs su suaugusių vaikų aukštesniais ekonominiais ir švietimo pasiekimais ir mažesniu nusikalstamumu“. Kitas knygoje minimas tyrimas parodė, jog šeimos skyrybų rizika yra 50 % mažesnė, kai vyrai atlieka pusę namų ruošos darbų, o žmonos prisideda prie šeimos finansų.
„Aš tiesiog nesuprantu partnerystės, kurioje vyras visavertiškai nedalyvauja buityje, vaiko auginime. Kartu nusprendėme turėti vaikų, tad kartu ir auginame, kartu priimame sprendimus, kartu gaminame, tvarkomės, siekiame profesinių tikslų. Skandinavijos šalyse toks modelis jau seniai tapo norma, o mes šeimas, kurioje dalyvauja du lygiaverčiai suaugę žmonės, matome kaip išskirtinumą“, – stebisi „Nebegėdos“ viena įkūrėjų Kotryna Bass.
Kartu nusprendėme turėti vaikų, tad kartu ir auginame, kartu priimame sprendimus, kartu gaminame, tvarkomės, siekiame profesinių tikslų.
Dirbančios mamos – laimingesnės
Mykolo Romerio universiteto bei Moterų informacijos centro atliktas tyrimas „Verti po lygiai“ apie moterų ir vyrų lygybę darbo rinkoje, inicijuotas Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, taip pat pažymi, kad tarp motinos gerovės ir vaiko gerovės yra tiesioginis ryšys. Moteris, turėdama lėšų, jas investuoja į savo vaikų išsilavinimą, sveikatą, pomėgius.
Tą patvirtina ir Harvardo universiteto tyrimas, kuriame dalyvavo 31 478 suaugusieji iš 24-ių šalių. Jis atskleidė, kad dirbančių motinų užaugintos dukterys dažniausiai uždirba didesnius atlyginimus, turi aukštesnį išsilavinimą, sėkmingiau kuria socialinius ryšius, yra labiau linkusios kilti karjeros laiptais. Vyrai, kurių motinos dirbo, dažniau ėmėsi atlikti namų ruošos darbus bei rūpintis kitais šeimos nariais. Mokslininkai mano, kad dirbančios motinos perduoda vaikams šiuos įgūdžius.
2008 metais „The Economic Journal“ paskelbė tyrimą, kuriame nustatyta, kad dirbančios mamos yra geresnės psichologinės sveikatos, joms rečiau pasireiškia depresija. Stebėdami apie 10 000 Jungtinės Karalystės moterų, mokslininkai nustatė, kad „moterys-motinos yra žymiai laimingesnės, jei turi darbą, neatsižvelgiant į tai, kiek valandų dirba“. Be to, įrodyta, kad kai moterims sekasi karjeros srityje, atlyginimų skirtumas mažėja, o darbo kultūra keičiasi ir vyrų atžvilgiu.
Ir darbe, ir gyvenime svarbiausia suvokti, kad laimingi aplinkiniai bus tada, kai matys tave ne besiaukojančią, o įgyvendinančią savo tikslus.
„Ir darbe, ir gyvenime svarbiausia suvokti, kad laimingi aplinkiniai bus tada, kai matys tave ne besiaukojančią, o įgyvendinančią savo tikslus. Man mano tikslai yra prioritetas, to mokysiu ir savo sūnų. O prasmingas gyvenimas susideda iš kelių dalių – sėkmingos karjeros, įdomios partnerystės, šeimos, kurioje ugdome vienas kitą“, – nuomone dalijasi Kotryna Bass.