8 moterys – viena istorija

Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Lietuvoje kas trečia moteris patiria smurtą. Šių „16 dienų prieš smurtą prieš moteris“ metu pristatome – 16 tikrų, šokiruojančių ir labai nuoširdžių smurto aukų istorijų, kurias papasakojo smurto artimoje aplinkoje aukos. Tikimės jog šios istorijos, kuriomis sutiko pasidalinti moterys įkvėps visus netylėti matant smurtą ir drąsiai kreiptis pagalbos jį patyrus.

Nijolė ištekėjusi jau penkis metus. Ji laiminga moteris, tik gal kiek nerangi – tai nuo laiptų nukrenta paslydusi, tai pro duris eidama už staktos užkliūva. Ne bet kam taip nenutinka? O štai Jurga – tiesiog makiažo meistras. Ji puikiai žino, kaip užmaskuoti įdrėskimą ar mėlynę, jų niekuomet nematyti ant jos porcelianinio veido. Šios jaunos moterys dar nepripažino, kad jas muša sutuoktiniai.

Smurtas šeimoje – problema, egzistuojanti tikriausiai nuo to laiko, kai žmonės ėmė kurti šeimas. Ir dar visai neseniai niekas nematė blogo tame, kad vyras kelia ranką prieš žmoną. Tai tarsi norma. “Muša – reiškia myli”, – tokia patarle iki šiol ramina daugelis nelaimingų moterų. Rima ištekėjo, kaip sakoma “iš reikalo”. Nematė ji bėdos, kai Andrius skaudžiai užlauždavo ranką ar suduodavo. Tačiau kartą įsiutęs sutuoktinis sulaužė jai žandikaulį ir išsuko ranką trejų metų sūneliui, puolusiam ginti skriaudžiamą mamą. Rimai užteko drąsos išsiskirti ir pradėti naują gyvenimą. O štai Viktorija, net patekusi į ligoninę su sulaužytais šonkauliais, nesiruošia nutraukti santykių: “Butas priklauso vyrui, aš uždirbu labai menkai, viena nepragyvensiu. Be to vaikui reikalingas tėvas. Beje, pirmokė Linutė tėvo nekenčia ir sako, kad niekada netekės. Taip, beje, galvoja daug vaikų, augančių panašiose šeimose. Jie net neįsivaizduoja, kad galima gyventi be smurto. Paaugusios tokios dukterys bus puikiai įsisavinusios mamos – aukos gyvenimo medelį ir vargu ar sukurs laimingą šeimą. O sūnus dažniausiai perima tėvo – smurtautojo elgesį.
Valerija su vyru gyvena bendrabutyje. Jų kambaryje nuolat skamba muzika – kaimynai neturi girdėti barnių. Moteris labai bijo, kad pašaliniai žmonės sužinos apie šeimos problemas. Dėl smurto, ji, kaip ir daugelis kitų moterų, kaltina save ir jai gėda papasakoti apie tai kam nors. Norėdama išsaugoti šeimą, ji eilinį kartą patiki vyro pažadais pasitaisyti. Tačiau tokį uždarė ratą būtina nutraukti.

Jei panašūs dalykai vyksta tavo šeimoje, žinok, kad tu ne vieniša. Tūkstančiai Lietuvos moterų kasdien tampa smurto šeimoje aukomis. Tu tik privalai patikėti, kad gali pakeisti savo gyvenimą ir išsiveržti iš šitos žiaurios statistikos. Pirmiausia, turi išmokti mylėti save. Ir suvokti, kad būtinai susitiksi kitą vyrą, su kuriuo būsi laiminga. Tų vyrų pasaulyje yra daugiau nei du milijardai. O tu esi vienintelė. Pasipasakok draugei, mamai, paskambink pagalbos telefonu, kreipkis į krizių centrą ar moterų organizaciją. Tau padės susirasti kur laikinai apsigyventi, išspręs teisinius klausimus, padės psichologiškai. Svarbiausia, negalvok, kad esi kalta dėl subirusios šeimos. Šeima – tai du žmonės. Nekaltink savęs dėl jo elgesio, kuriam įtakos turi jo paties psichologiniai nukrypimai ar gilūs kompleksai. Tu jų nenugalėsi, bet sau padėti privalai. Žinok, kad įstatymas taip pat tavo pusėje. Paprastai moterys patiriančios smurtą šeimoje problemą paviešina teisme tik tuo atveju, jei nuslėpti jau nebeišeina… Urtė sako nenorėjusi žaloti gyvenimo vyrui kreipdamasi į policiją, tačiau kai jis sumušė ją taip, kad teko ilgai gulėti ligoninėje, o pasekmes jaučia iki šiol, suprato, kad juk tai jis sulaužė jos gyvenimą. Urtei reikėjo dar ilgai mokytis vaikščioti pakelta galva, pasitikėti savimi ir kitais. Smurtautojai be galo išmoningai prašo atleidimo, tikina atgailaujantys, gali net apsiverkti. Tačiau tiesa yra tai, kad jiems tiesiog nesinori netekti nuolankios aukos. Prieš save juk nesmurtaus… O štai moterys kartais taip įsigyvena į aukos vaidmenį, kad iš jo išeiti gali tik su psichologo pagalba.

 Psichologo greičiausiai prireiks ir tavo vaikui – be galo svarbu, kas jis suprastų tikrus vyro ir moters šeimoje bei mamos ir tėvo santykių modelius.Labai svarbu, kad mažylis nebūtų smurtinėje aplinkoje. Dalia kentėjo mušimą trejus metus: “Tačiau kartą manyje lyg kažkas nutrūko. Aš pasiėmiau trejų metų dukrą ir išėjau į niekur. Tačiau bet koks gyvenimas man atrodė nuostabus palyginti su tuo pragaru, kuriame buvau iki tol. Sunkiai radau dukrai darželį, ėmiausi bet kokio darbo. Iš pradžių gyvenome nuomojamame kambarėlyje, bet dukrytė – tai pats geriausias stimulas geresniam gyvenimui. Ėmė klostytis karjera, o vėliau sutikau Artūrą, kuris tapo nuostabiu vyru ir puikiu tėčiu mano mergaitei.”

Patikėk – smūgiai negali būti meilės išraiška, o štai fizinis smurtas lengvai perauga į seksualinį . Mušeikos – tie patys narkomanai, kuriems reikia vis didesnės ir stipresnės dozės. Štai ir spręsk ar nori taip gyventi. Ir netikėk, kai jis sako, kad “Daugiau taip nedarys”. Tokie žodžiai tinka darželinukui, bet ne suaugusiam vyrui. Mušti pačiai, šaukti, draskytis- taip pat ne išeitis. Jį tokia reakcija tik supykdys. O svarbiausia, tu juk verta švelnių ir aistringų apkabinimų ir bučinių, o ne smūgių.

 Simonos vyras labai pavydus. Moteriai draudžiama dažytis ir madingai rengtis. Ji – mokslų daktarė, daug laiko praleidžianti archyvuose ir bibliotekose, kur vyrų būna retai, tačiau kiekvieną savo žingsnį ji turi suderinti telefonu su sutuoktiniu. Šios jo elgesys – ne kas kita, o psichologinis smurtas, o moters nuolankumas – tarsi skatinimas palaipsniui imtis kitų smurto rūšių. Galbūt psichologas šiuo atveju galėtų padėti, tačiau Simona nežino, kaip nusivesti vyrą pas specialistą.

Kreiptis pagalbos pas psichologą Lietuvoje dar neįprasta. Tačiau jis tikrai gali padėti, jei nesi tikra savo jėgomis, jei bijai, kad vėl apsigalvosi. Nebijok kreiptis ir į teisėsaugos atstovus – juk norėtum, kad tas, kuris tave apvogė, būtų deramai nubaustas. O šiuo atveju, juk viskas dar baisiau – vyras tiesiog po truputį naikina tavo ir tavo vaikų gyvenimus. O svarbiausia – netylėk. Jau vien dėl to, kad jei ilgai gyveni smurto pinklėse, būtina, kad kas nors atvertų akis pažvelgdamas į tavo situaciją iš šono. O kita priežastis – tavo pavyzdys, tavo istorija gali būti neįkainojama pagalba kitai moteriai, kuri vis dar bijo išsivaduoti iš smurto.”

Tikimės jog šios istorijos paskatins jus kreiptis pagalbos ir netylėti jei matote smurtą aplink save.
Pranešk apie smurtą šeimoje – skambink 112.

Patyrei smurtą? Kreipkis į Specializuotos pagalbos centrą. www.lygus.lt/spc 

lyguscover

Projektą “Veikime kartu” finansuoja LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

 

Parašykite komentarą