Vasario 14 diena daug kam asocijuojasi su meile, raudonomis arba rožinėmis širdelėmis ar raudonų rožių puokštėmis ir tai nėra blogai. Svarbu nepamiršti ir kitos šios datos prasmės ir paminėti V-dieną – prisiminti, kad kova su smurtu prieš moteris dar nebaigta.
Nežinantiems V-dienos istorijos, priminsime – V-diena yra pasaulinis aktyvistų judėjimas, skirtas nutraukti smurtą prieš visas moteris ir mergaites visame pasaulyje. Aktyvistės ir „Vaginos Monologų“ autorės Eve Ensler įkurta „V-Day“ įkvėpė moteris visame pasaulyje ir pakėlė kolektyvinę sąmonę apie smurto ir lyties susikirtimą.
V – dienos raidė „V“ reiškia „voices, victory, Valentine, and vagina“ (balsus, pergalę, Valentiną ir vaginą).
Pandemijos užkulisiai
Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė sako, jog visiškai išgyvendinti smurto prieš moteris turbūt, deja, niekada nepavyks. „Smurtas neatsiranda šiaip sau, jis ateina iš vaikystės šeimos ir, jeigu problemos nebuvo sprendžiamos, persikelia į jau suaugusio žmogaus šeimą.“
Anot jos, tai pakeisti – ilgas ir labai daug bendrų pastangų reikalaujantis procesas, tačiau labai svarbu keisti požiūrį į smurtą, netoleruoti jo, padėti ne tik aukoms, bet ir smurtautojams. „Pastariesiems irgi būtina pagalba jau vien dėl to, kad žiaurus elgesys nesikartotų, nebežeistų dar daugiau žmonių“,– mano ministrė.
Pernai metais prasidėjusi pasaulinė pandemija atskleidė žiaurią tiesą – pasaulyje labai stipriai augo smurto artimoje aplinkoje skaičiai, o moterims teko dar didesnė namų ruošos darbų našta.
„Pandemija ir dėl jos atsiradę ribojimai, kai tenka daug laiko praleisti užsidarius namuose, be abejo, tik paaštrino tas problemas, su kuriomis susiduria nedarnios ir smurto paveiktos šeimos. Labai svarbu gilinti tokių šeimų žinias apie tai, kad yra galinčių ir norinčių joms padėti žmonių, kad reikia nebijoti kreiptis ir išdrįsti, mėginti ištrūkti iš smurtinės aplinkos“, – sako ministrė Agnė Bilotaitė.
Tinkamas pavyzdys
Ministrė A. Bilotaitė mano, jog kiekvienas galime padaryti labai daug, kad padėtis keistųsi į gerą. „Kiekvienas tėtis ir mama savo pavyzdžiu gali ir turi parodyti, kad nėra stipresnės ar geresnės lyties, nėra vyriškų ar moteriškų darbų, nėra tik vyrams ar moterims skirtų profesijų ir nėra svajonių, kurių moteris ar mergaitė negali pasiekti.“
Anot jos, jei tinkamo pavyzdžio šeimoje nėrea, reikėtų nebijoti atsigręžti į visuomenę. „Pradėjusi savo politinį kelią stebėjau moteris politikes ir sėmiausi iš jų stiprybės bei drąsos eiti pirmyn. Geriausias būdas pakeisti stereotipus, diskriminuojantį požiūrį į moteris, nepagarbą joms – tai pačioms savo gyvenimu, savo darbu parodyti, kad yra kitaip ir kad svarbiausia ne tavo lytis, o gebėjimai, asmenybė, ryžtas ir drąsa būti savimi. To visoms ir visiems linkiu ne tik šią dieną, bet ir kasdien“, – sako Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.
V-dienos minėjimas visame pasaulyje
Šių metų tema – „Vienas milijardas kylančių sodų“. Pasaulyje vyksta milijardas kylančių įvykių, kurie sustiprina 2021 metų „Kylančių sodų“ temą ir ryšį tarp smurto prieš moteris ir žemės sunaikinimo. „Kylančių sodų“ aktyvistų renginiai reikalauja perėjimo nuo vartojimo ir godumo daugelio sąskaita prie auginimo, kūrimo ir priežiūros.
Aktyvistų renginių pasiekiamumas visame pasaulyje ir vietoje plečiasi internete, kuriant ryšį, bendruomeniškumą ir solidarumą. V-dienos renginiai vyks Havajuose, Jungtinėse Amerikos Valstijose, Vokietijoje, Anglijoje, Italijoje, Austrijoje, Naujojoje Zelandijoje, Inonezijoje, Kenijoje, Sudane, Australijoje, Liberijoje, Kanadoje ir kitose šalyse.
Lietuvoje Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen vasario 12 dieną surengė diskusiją apie smurtą prieš moteris. Jos metu ekspertai diskutavo apie visuomenės sąmoningumą lyčių lygybės ir kovos su smurtu prieš moteris klausimais. Pernai Lietuvoje dėl smurto artimoje aplinkoje užregistruota virš 55 tūkst. policijos iškvietimų.
Paminėkime V-dieną kartu.