Danos istorija

Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Lietuvoje kas trečia moteris patiria smurtą. Šių „16 dienų prieš smurtą prieš moteris“ metu pristatome – 16 tikrų, šokiruojančių ir labai nuoširdžių smurto aukų istorijų, kurias papasakojo smurto artimoje aplinkoje aukos. Tikimės jog šios istorijos, kuriomis sutiko pasidalinti moterys įkvėps visus netylėti matant smurtą ir drąsiai kreiptis pagalbos jį patyrus.

Danos istorija

Dana augo šeimoje, kur viską sprendė tėtis. Rankos jis nėra pakėlęs, bet psichologinis spaudimas buvo nuolat. Tėvas vis sakydavo, kad Dana niekam tikusi, kad ji menkysta ir iš jos nieko nebus, todėl nei mokytis, nei dirbti jai nereikia. Visus Danai simpatiją rodžiusius vaikinus tėvas kaip reikiant atsijodavo. To, kuris jam tiko, mergina nemylėjo, tačiau ji neprieštaravo, kai tėvas liepė tekėti – tiesiog nebuvo pratusi prieštarauti. Galvojo, kas su laiku viskas susitvarkys, kita vertus – labai norėjosi savarankiško gyvenimo be tėvo kontrolės. 

Smurtas prasidėjo iš karto po vestuvių. Vyras Daną žemino, įžeidinėjo, griežtai kontroliavo visas išlaidas ir vertė kaulyti pinigų elementarioms reikmėms. Pirmaisiais santuokos metais gimė dukra – Dana kentėjo viską dėl vaiko. Tiksliai įvardinti kada prasidėjo fizinis smurtas – moteris negali. Viskas vystėsi palaipsniui, o ji tyliai kentėjo, nenorėdama gąsdinti vaiko. Dana sako, kad įniršo priepuolyje vyras negalėdavo savęs kontroliuoti, kartais net imdavo nusirenginėti ir vaikščiodavo namuose nuogas. Moteris atvirai nekalba apie seksualinę prievartą, tačiau iš užuominų ir nutylėjimų aišku, kad tokios irgi buvo. Vyro šeimoje smurtas taip pat dažnas – jis augo tėvo šeimoje su pamote, kuri iš jo tyčiojosi, uždarydavo į tamsų kambarį. Net suaugęs jis bijojo tamsos ir nantį visada degdavo lempą. Kai vyras pradėdavo muštis, Dana bėgdavo pas kaimynu slėptis. Kartais kaimynų balkone ji sėdėdavo su vienais apatiniais, slėpdavosi. Būdavo, kad vyras negrįždavo namo po kelias paras. Kartą vyras ją mušė taip stipriai, kad lūžo rankos, kuri gynėsi, pirštas. O kartą jis užmetė ant kaklo laidą ir norėjo pasmaugti. Bet baisiausia jai buvo nuolatinė baimė. Dabar jie gyvena atskirai, tačiau iki šiol ji sapnuoja košmarus ir atsibunda naktį išpila šalto prakaito. Vyras sunaikino visus Danos dokumentus ir dabar ji laukia naujo paso, vairuotojo pažymėjimo.

Kai Dana suvokė, kad toliau ji taip gyventi negali, nes vieną kartą ją užmuš, kreipėsi į policiją. Policiją ji kvietė ir anksčiau kelis kartus, tačiau jie arba neatvažiuodavo, arba atvažiavę nieko negalėdavo padaryti, nes dar nebuvo apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo, o vyras patikindavo pareigūnus, kad viskas gerai, tik šeimyninis barnis. Dana kreipėsi į Moterų informacijos centrą, kur jai patarė kaip pranešti apie smurtą policijai, kaip apsaugoti save ir dukrą, suteikė psicholiginę pagalbą.”

Tikimės jog šios istorijos paskatins jus kreiptis pagalbos ir netylėti jei matote smurtą aplink save.
Pranešk apie smurtą šeimoje – skambink 112.

Patyrei smurtą? Kreipkis į Specializuotos pagalbos centrą. www.lygus.lt/spc 

lyguscover

Projektą “Veikime kartu” finansuoja LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija