Steikas, salotos ir lyčių stereotipai

Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Ar kada nors, kai kavinėj tarkim buvot, daugiau asmenų ir ten kažkas salotas užsisakė, kažkas kepsnį užsisakė ar pastebit, kad.. nu kai didesnė grupė, tai savaime suprantama, kad nelabai atsimins ten padavėjai kas ten ką užsisakė, bet dažniausiai kaip sąskaitą atneša vaikinams ir padeda arčiau, ar ten vyrams, tai ,tarkim, salotas arčiau merginų, o kepsnį ten tarkim arčiau vaikinų

– Čia visada taip yra. Čia daugiau tokie įsitikinimai, nes vaikinai, jie iš principo kitaip žiūri į visą tą situaciją su maistu, o merginos jos tokios labiau prisižiūri, bet prisižiūrėjimai dažniausiai išauga į visokius valgymo sutrikimus ir visokiausius kitokius dalykus. Tai.. bet būna ir priešingai. Galima pamatyt, kad ir ta pati mergina  irgi užsisako kepsnį ir valgo kartu su vaikinu kepsnį. Tai čia priklauso individualiai labai nuo žmogaus, aš manau.

Pavyzdžiui, vaikinam irgi kokie dabar stereotipai išvaizdoj, gal vis tiek girdėjot kažką, kad, pavyzdžiui, turi būti labiau pasportavę ar ten taip nelabai kreipia į tai.. nu ta prasme yra tokių stereotipų…

– Nu tai čia priklauso nuo aplinkos labai, bet iš tikrųjų mano draugų rate, pavyzdžiui, dauguma iš mūsų yra sportuojantys nu ir gana gerai atrodo nu ir tada tie, kurie ne taip gerai atrodo, nors, mano nuomone, jie gana gerai atrodo, ta prasme apskritai, nu žodžiu jie visi kaip ir nu irgi daugmaž sportuojantys, bet jiems tada iš karto atrodo, kad jie daug blogiau atrodo nei iš tikrųjų atrodo. Ir aš neseniai supratau, kad jie taip galvoja ir žiauriai nefaina pasidarė, aš pradėjau tada visiems aiškint, kad jie gerai iš tikrųjų atrodo, nu tai žodžiu, čia taip gali gautis ir nuo aplinkos nefainai. Nu ir aišku iš interneto irgi, susidarai galvoje blogą nuotrauką savęs žodžiu.

–  Žmogus iš principo visada lygina save su kitais ir nori būti panašus į kažkokį asmenį ir tada prisigalvoja įvairių dalykų kaip būt panašiu į tą asmenį.

–  Nu čia ne visada yra blogai aišku, bet yra daug situacijų, kur ir yra blogai.

Ir dar labai yra sunku, kai tai yra pačioj artimiausioje aplinkoj, jeigu tu turi romantiškus santykius, tai gal tu vienaip į tai, kai tau draugai sako, kad tu žinai čia turi labiau pasportuot ar numest svorio, ar priaugt svorio galų gale, o kitas, kai tau pats artimiausias žmogus ar ne, sako, kad tu tarsi man atrodai, kad tu turėtum save pakeisti dėl to, kad tu man nepatinki, tu turėtum būt kažkoks kitoks ar kažkokia kitokia ir čia susiduriam su tuo, kad nu aš keičiu save dėl tavęs, o ne dėl savęs, nes man kaip ir viskas gerai, bet nu dėl tavęs keičiu, nes tau…

– Šiaip dėl tų salotų, aš esu pastebėjus pas save tokį įdomų dalyką. Pas mane yra užsiprogramavę, kai mes su draugu nueinam į kažkokią kavinę, aš visada iš pradžių atsiversiu salotų puslapį, aš peržiūrėsiu visas salotas ir tada ramia sąžine pasiimsiu kažkokią picą. Bet yra užprogramuota, kad salotos visada turi būti pirmas puslapis, kurį tu peržiūri. Nežinau kodėl, bet kažkaip taip ir tada tu galvoji, gal rimtai reikia salotas pasiimti, gal kažkaip čia dar..,ai bet pica gerai atrodo ir tada pasiimu picą. Bet su salotom tai tikrai yra tas užsiprogramavimas pas merginas, aš tikiu.

Ar buvo kažkoks tarpinis, kalbėjotės ir kaip išeiti iš tos situacijos, kurią jau, aš suprantu, jūs atpažįstat. Jūs sakėt su tais draugais kalbėjotės, tarsi drąsinot, psichologinę paramą, sakykim, pasakėt. Kokie dar galimi būdai?

– Šiaip jeigu žmogus siūlo primygtinai, kaip ir buvo temos pavadinimas, maistą, tai aš manau, kad geriausia gal vengti tokio žmogaus, nes aš nemanau, kad jo kėslai yra teigiami, nes nu.. Jeigu žmogus tikrai tave mylėtų, tai jis tiesiog tau padovanotų sakytų turėk. O čia yra toks, galima paskui ir pritempti prie patyčių galima pritempti, nes, pavyzdžiui, gal tu tapsi apvalesnis, nu tarkim, paskui pradės iš tavęs tyčiotis- va pažiūrėk kaip tu atrodai. Tai čia yra va jau toks dalykas, kad aš manau, jau geriau yra nutraukti tuos santykius ir tiesiog pasiieškot žmogaus, kuris būtų tikrai..

– Kiekvienas, jeigu yra tavo žmogus, tu jam tikri bet koks ir nesvarbu jam bus kaip tu atrodai, koks tu esi, tu tiesiog kaip ta puzlės dalelė turėsi susieit, bet jeigu ne tavo žmogus, jeigu jam kažkas netinka, tai tada tegul jis eina už durų ir ten sėdi. Kaip kiekvienas pirma turi mylėti save, paskui prie kitų prisirišinėt.

– Bet gali ir iš šeimos nario ateit tokie dalykai, o tada jau.. Labai man, rodos, vėlgi yra svarbu konfrontuoti pačiam situaciją ir išsiaiškint biškį daugiau su tuo žmogumi irgi.

– Ir tada jeigu tu matai, kad situacija yra nevaldoma, tai jau tada ate, bet šiaip tai bandyt įveikt…

– Nu tai svarbu visų pirmą pasakyt, kad tau nepatinka ir, kad jisai suprastų biškį, kad tau nepatinka, o paskui tai jau, nu čia priklausys nuo tada kas bus toliau. Jeigu nenustos, tai tada ką, net nežinau. Nu jeigu šeimos narys, pavyzdžiui, tai net nežinau tada ką daryt, nežinau gal šeimoj ieškot kokių nors kitų žmonių, kurie tave palaikytų, pavyzdžiui, ir tada kalbėtis dar su tuo žmogumi, su palaikymu.

– Bet jeigu visi prieš tave nusistatę yra ir toks variantas gali būti,

– Nu jo, tada jau..

– Kai, pavyzdžiui, didžioji giminės dalis yra prieš tave ir sako, va ne kaip atrodai. Tada realiai lieki vienišas ir tada tave apima tiesiog neviltis, tai..

– Nu tai jo, tai reik visą laiką iš bet kur ieškot žmonių, kurie tave palaikytų.

Tai principe žmogus, kuris tave verčia tai daryti, kažką prieš tavo valią, jisai turi daugiau problemų. Ir kai pradedi gilintis į jo problemas, supranti, kad jam reikia daugiau pagalbos negu tau, bet tada esminis klausimas ar tu tą pagalbą pajėgus ar pajėgi jam suteikti.

Ir čia santykiuose atrodo tiktai, kai esi romantiniuose santykiuose, nes jeigu šeima, tai nu kaip ir sakėt sudėtingiau, nes nu šeimos nepasirinksi, šiaip iš principo turi kažkaip išmokti būti joje ir ten gauti pagalbą. Bet jei yra romantiniai santykiai tai kartais būna, ir iš mūsų praktikos, kad nu sako, kad tau nuo to bus geriau ar ne ir, pavyzdžiui, tave tas įtikina ir tu tikrai šventai tiki, kad man nuo to bus geriau ar ne?

Tau gali sakyti, štai tu, pavyzdžiui, esi tarkim per daug kūda ir tau gali būti sveikatos problemos ar ne, arba pavyzdžiui, per daug stambi, tarkim, tau irgi gali būti kažkas dėl to ir aš noriu gero tau ir dėl to noriu pasirūpinti tavo sveikata. Įtikina taip giliai, kad tai yra ne dėl manęs, bet dėl tavęs ir aš noriu tau padėti, sportuoti einam kartu į sporto klubą, pavyzdžiui, ar ne, kad sportuotumėm tarsi ir tu kaip ir nenori, bet tave verčia ir tu giliai patiki, kad jo, man turbūt bus taip geriau, žmogus kitas manimi rūpinasi ar ne, ir labiau per tai, kad manim rūpinasi, kartais gali neatpažinti. Tai va tiesiog tą pagauti, jeigu tau atrodo, kad ne, man nesinori, tai pagauti tą, kad  nu neturėtų būti tos prievartos, nes kartais tai pateikiama labai gražiai, ne tai, kad ten tu valgyk ar nevalgyk, o nu aš čia noriu, o gal mums abiems reikėtų.. gal mums abiems čia reikėtų salotų užsisakyt ne picą, kad būtume sveikesni, bet tu tą potekstę jauti, kad nu mums abiems, bet šiaip tai tau.

#KaipAtpažintiSmurtą kampanija yra projekto „Mes saugūs bendruomenėje“, finansuojamos Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos lėšomis, dalis.

Podkastą ruošė MIC eksperčių komanda ir savanorė Emilija.

 

Parašykite komentarą