Smurtas prieš moteris nėra APIE moteris

Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Prieš  mėnesį, 2021 metų kovą, visą pasaulį sukrėtusi britės Saros Everard kraupi žūtis nuo policininko rankos, kelia daug klausimų apie tai, ar kovoje su smurtu prieš moteris yra pasitelkiamos visos reikalingos priemonės. Žiniasklaida, kuri dalijosi šia skaudžia istorija, akcentavo, kad Sara buvo kukliai apsirengusi, ėjo apšviesta gatve, paskambino savo draugui, kad grįžta namo, galiausiai, ėjo namo vos 21 val. vakaro. Pastangos apkaltinti auką nuėjo perniek. Akivaizdu, kad neužtenka vien skatinti moteris atpažinti smurtą ir su juo nesitaikstyti. Privalome kalbėti apie vyrus ir tą socialinę bei kultūrinę aplinką, kuri skatina ir palaiko smurtaujančio vyro įvaizdį.

Pasaulinė situacija šiurpina: 80 procentų iš 87 000 kasmet nužudomų moterų, žūsta nuo savo partnerio ar šeimos nario rankos. Dažnai nužudymas yra kulminacija ilgus metus nuolat patiriamo seksualinio, psichologinio ir fizinio smurto. Ir kai svarstome, saugu ar ne, moteriai grįžti namo vienai nakties metu, atminkime, kad būtent namuose daugybei moterų gresia didžiausias pavojus.

Bandymai situaciją keisti dažniausiai susitelkia į pagalbą ir patarimus moterims. O juk smurtas prieš moteris yra ne apie moteris – apie vyrus ir jų kuriamą elgesio kultūrą. Sudėtinga keisti nuostatas tokiose vyrų dominuojamose, jėgos organizacijose, kaip policija, tačiau tai tiesiog būtina. Kadangi, kaip rodo pradžioje paminėta jaunos moters žūtis – jei žmonės, kurie turėtų apsaugoti, kelia grėsmę, tai mes esame visiškai nesaugūs. Dar daugiau – žiniasklaidos kanalo „Sky News“ pateiktais duomenimis – Didžiojoje Britanijoje moterys nepraneša apie prievartą, nes 99 procentais atvejų  kaltininkas nėra nubaudžiamas. „Sky News“ netgi sarkastiškai pajuokavo, kad išprievartavimas yra tobulas nusikaltimas, kuris ne tik nestabdo vyrų nuo prievartos naudojimo, bet atvirkščiai, net skatina Why has it become so hard to prosecute rape cases? | UK News | Sky News.

Tam, kad situacija pradėtų keistis, reikia, nukreipti poveikio priemones į vyrus, į vaikų švietimą, į lyčių balansą visose srityse ir lygiuose. Dar pradinėje mokykloje vaikai turi mokėti  anksti atpažinti smurtauti linkusį žmogų, tuomet mergina paliks tokį po pirmo pasimatymo, o ne pirmo smūgio. Ir apie smurtą kalbėkime kaip apie vyrų smurtą. Tiesiog daiktus reikia vadinti savo vardais.

Pagalba patyrusiems smurtą:

Telefonu 8 700 55516 I; II; III; IV nuo 09:00 iki 17:00

Tiesioginio internetinio pokalbio (LiveChat) metu II; III; IV; nuo 09:00 iki 17:00  V nuo 09:00 iki 16:00

[su_button url=”https://www.lygus.lt/spc-kontaktai/” target=”blank” style=”flat” background=”#88b2a9″ size=”6″]SKPC kontaktai Lietuvoje[/su_button]

[su_button url=”https://www.lygus.lt/spc-kontaktai/” target=”blank” style=”flat” background=”#88b2a9″ size=”6″]specializuotospagalboscentras.lt[/su_button]

Šis straipsnis yra projekto  „Smurtas artimoje aplinkoje: prevencija, apsauga, pagalba, bendradarbiavimas“ dalis. Projektą finansuoja Europos socialinis fondas, įgyvendina Moterų informacijos centras  kartu su partneriais: Kauno apskrities moterų krizių centras, Visuomeninė organizacija „Moterų veiklos inovacijų centras“, Kretingos moterų informacijos ir mokymo centras.

Parašykite komentarą