Seksualinis smurtas – galios pozicijos įrodymas

Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Seksualinis smurtas pasireiškia, kai kas nors verčia arba manipuliuoja kitą asmenį įsitraukti į nepageidaujamą seksualinę veiklą be jo sutikimo. Seksualiniai prievartautojai gali būti gerai pažįstami ar nepažįstami žmonės, o pavojus gali slypėti net ir populiariose, jaunimo mėgstamose pasilinksminimo vietose.

Ne tik skaitykite, bet ir klausykitės!

Seksualinis smurtas gali užklupti naktiniuose klubuose ar baruose

Pasak „Ribologija“ bendraįkūrėjos bei asociacijos „Lygiai“ vadovės Redos Jureliavičiūtės, seksualinis smurtas vyksta ne tik artimoje aplinkoje, bet ir naktiniuose klubuose, baruose, gatvėje arba kare.

„Lietuvoje dar nėra kalbama apie išprievartavimo narkotikus, ta tema nėra vykdomos kampanijos, nėra kažkokių saugiklių, kurie yra užsienyje, pavyzdžiui, kai kuriose šalyse naktinių klubų ar barų tualetuose yra tam tikri kodai, ką reikėtų pasakyti priėjus prie baro įtariant seksualinį priekabiavimą arba jei jautiesi keistai apsvaigusi ir įtari, jog galėjai būti apsvaiginta“, – pasakoja R. Jureliavičiūtė ir pažymi, jog pagrindinėje rizikos grupėje šiuo atveju yra jaunimas, todėl reikėtų apie tai daugiau kalbėti, kad jie sugebėtų atpažinti pavojaus signalus.

Seksualinio smurto pasekmės

Kaip teigia asociacijos „Lygiai“ vadovė, seksualinio smurto pasekmės gali būti labai įvairios: nuo fizinių iki psichologinių ar socialinių pasekmių, pavyzdžiui, izoliacijos, atsitraukimo nuo visuomenės. „Seksualinio smurto pasekmės priklauso nuo to, kaip gerai sekasi spręsti šitą traumą. Dažnai aukai įsijungia neigimai, kaltės prisiėmimas, ypatingai, kai visuomenė siunčia tokią žinutę, jog gal tu kažką padarei ne taip.“

R. Jureliavičiūtė akcentuoja, jog seksualinio smurto aukai svarbu priminti, kad ji nepadarė nieko blogo ir niekas neturi teisės peržengti mūsų ribų. „Seksualinio smurto pasekmės labai priklauso ir nuo to, kaip vertina pati auka, kas jai nutiko, kokio stiprumo tas nusikaltimas bei bendruomenės, kurioje ji gyvena. Tačiau pasekmės – tiek fizinės, tiek psichologinės ar net socialinės gali būti labai rimtos.“

Seksualinis smurtas ir karas

Reda pastebi, jog seksualinio smurto prisiminimus gali atgaivinti ir šiuo metu Ukrainoje vykstantis karas. „Neseniai kalbėjau su kolegėmis iš Ukrainos, jos pasakojo, jog dabar į pagalbos linijas skambina ir žmonės, kurie patyrė seksualinį smurtą, prievartą dar prieš karą. Karas iššaukė prisiminimus ir paaštrino seksualinio smurto pasekmių jaučiamus simptomus. Ukrainoje šiuo metu vyksta baisūs dalykai – seksualinį smurtą patiria ne tik moterys, bet ir vyrai bei mažamečiai vaikai. Karo atveju seksualinis smurtas yra vienas iš galios pozicijos įrodymų.“

Iliustracija: forbes.com

Straipsnis paruoštas remiant

Parašykite komentarą