Metams bėgant į pabaigą, ne tik ruošiamės didžiosioms metų šventėms, bet ir apžvelgiame nuveiktus darbus bei išsikeliame naujus tikslus. Apie lyčių lygybę, darbus ir kylančius sunkumus Seime kalbame su viena jauniausių Lietuvos politikių – Aušrine Armonaite.
Kaip jaučiatės būdama Seimo nare, kai moterų jame yra mažuma?
Įvairovės prasme, tai yra blogai, bet niekaip neveikia mano veiklos. Ėjau į politiką įgyvendinti liberalių idėjų, tad ir stengiuosi joms atstovauti.
Turime tik vieną ministrę moterį. Kaip manote, kodėl Lietuvoje politikoje dominuoja vyrai? Ko reikėtų, kad situacija pasikeistų?
Politika yra tik maža ledkalnio viršūnė, palyginti su tuo, kas vyksta lyčių lygybės prasme Lietuvoje. Pas mus vis dar kartais šeimos tradicija laikomas smurtas artimoje aplinkoje. Vis dar egzistuoja 13 % vyrų ir moterų darbo užmokesčio atotrūkis. Per 80 % žmonių vis dar mano, jog moteris turi atlikti namų ruošos darbus, jog jos vieta virtuvėje. Todėl nenuostabu, jog Lietuvos valstiečių ir žaliųjų vyriausybė nerado nė vienos moters, kuri tiktų į ministro postą, ir tik likus metams iki rinkimų aptiko ją Lietuvos lenkų rinkimų akcijoje. Manau, jog Lietuvoje kompetentingų ir vertų ministro posto moterų yra labai daug, tiesiog seksizmas toks gajus įvairiose srityse, jog belieka pacituoti S. Skvernelio žodžius: „Mes labai mylime moteris, bet mums reikia kompetencijos.“
Prisimenant buvusius prezidento rinkimus galėjome pastebėti, jog kai kurie rinkėjai kandidatus renkasi tik pagal lytį, o ne pagal politines pažiūras ar nuveiktus darbus. Teko išgirsti ir įvairių neapykantos žodžių ar patyčių, skirtų moterims. Kaip dėl to jaučiatės?
To nereikia priimti asmeniškai. Minėjote buvusius prezidento rinkimus, o štai Amerikoje The New York Times neseniai darė demokratų kandidatų apklausą, ir Elizabeth Warren, viena iš demokratų lyderių, taip pat pasirodė netinkama pareigoms, būtent dėl to, kad yra moteris. Tokia liūdna realybė, tačiau manau, jog žingsnis po žingsnio pavyks pakeisti šį požiūrį. Svarbiausia gerai dirbti ir atstovauti savo idėjoms. Kodėl politikoje reikia daugiau moterų? Dėl nuomonių įvairovės, nes į tuos pačius klausimus kitaip pažiūrima.
Kas yra sunkiausia dirbant Seime?
Nėra nieko sunkaus, tiesiog reikia gerai žinoti, ką nori nuveikti, ir tada viskas gerai seksis. Žinoma, ne visoms idėjoms lemta būti įgyvendintoms. Dažnai jos yra išmetamos į šiukšliadėžę. Sakyčiau, jog galbūt tai yra sunkiausia. Kita vertus, tokia politinė logika.
Kaip jaučiatės, kai nuolat kreipiamas dėmesys Seimo narių išvaizdai?
Taip, sutinku, kad tokių pranešimų spaudoje pasitaiko. Dabar dažnai tenka skaityti, kaip buvo apsirengusi prezidento žmona, o ne ką ji veikia prezidentūroje. Galbūt kažkam tai ir įdomu paskaityti, bet manau, jog turėtume spręsti apie žmones iš to, kokias idėjas jie skleidžia arba ką yra nuveikę, o ne iš to, kaip yra apsirengę.
Kaip manote, kodėl į moteris Seimo nares vis dar žiūrima nerimtai? Žurnalistai komentuoja jų aprangą, išvaizdą, tačiau rečiau atkreipiamas dėmesys į sugebėjimus, išsilavinimą. Ką reikėtų daryti, kad tai pasikeistų?
Aš nejaučiu žiniasklaidoje seksizmo. Taip, pasitaiko daugiau straipsnių apie moterų išvaizdą. Kita vertus, puikiai nušviečiami ir dalykiniai pasiūlymai. Jeigu turi turinio, tai nebus aptarinėjama vien išvaizda.
Ar teko domėtis užsienio patirtimis? Kaip yra ten?
Nelabai teko domėtis, tik žinau, kad Kanadoje yra atviriau žiūrima į moters vaidmenį visuomenėje bei politikoje, o kitur viskas šiek tiek sudėtingiau.
Kaip reaguojate į tai, jog, neseniai paskelbtais duomenimis, Lietuva yra vienintelė ES valstybė, per pastaruosius metus nepadariusi jokio progreso lyčių lygybės srityje?
Šis atradimas manęs per daug nenustebino. Mes nieko nedarome dėl to, aukščiausi politiniai lyderiai nemano, kad tai svarbi tema, o švietimo sistema irgi nenori keisti požiūrio. Viskas priklauso nuo vaikų, kokie jie užauga mūsų visuomenės nariai.
Esate viena jauniausių politikoje. Taip pat partijos lyderė. Ar dažnai tenka susidurti su diskriminacija? Kažką įrodinėti vien dėl to, kad esate moteris?
Įrodinėti tenka dažnai. Nežinau, ar dėl to, kad esu moteris, ar dėl to, kad jauno amžiaus, bet reikėjo užsitarnauti autoritetą kolegų akyse. Kartais ir dabar jaučiu, jog iš mano rimtų pasiūlymų tyčiojamasi, bet, manau, jog tai gali pasikeisti. Išrinksim kitais metais geresnį Seimą ir viskas pasikeis.
Kaip manote, ką svarbiausio jau pavyko nuveikti Seime?
Mano kadencijos Seime metu įsigaliojo kompromisinis pagalbinio apvaisinimo projektas, tai leidžia daugiau žmonių susilaukti vaikų. Kita pergalė buvo per #Metoo skandalą, tai, jog Kęstutis Pūkas jau nebedirba Seime. Buvo sudaryta doktrina ir priimti Lygių galimybių įstatymo pakeitimai dėl seksualinio priekabiavimo darbo vietoje ir apskritai. Yra dalykų, kurių dar tik siekiame, tikiuosi, kad pavyks.
Dėkoju už pokalbį.