Rugsėjo 27 d., Seime vyko laikinosios Vystomojo bendradarbiavimo, reprodukcinės sveikatos ir teisių grupės posėdis, kuriame apsvarstytas Gyvybės prenatalinėje fazėje apsaugos įstatymo projektas. Šiuo, dar 2013 m. registruotu, projektu siekiama beveik visiško abortų draudimo Lietuvoje.
Laikinosios grupės posėdyje dalyvavę parlamentarai, nevyriausybinių organizacijų atstovai išreiškė nerimą dėl iniciatyvos, kuri gerokai apribotų moterų teisę į jų kūno neliečiamumą ir privataus gyvenimo apsaugą bei prieštarautų Lietuvos įsipareigojimams, kylantiems iš universalių tarptautinių žmogaus teisių instrumentų.
Diskusijos metu buvo suabejota ir tuo, kad šis projektas padėtų pasiekti deklaruojamus tikslus: gimstamumo didinimo ir nėštumo nutraukimų skaičiaus mažėjimo. Kitų šalių praktika ir tyrimai rodo, kad nėra tiesioginio ryšio tarp abortų draudimo ir gimstamumo, kadangi gimstamumas didėja, kai užtikrinama šeimų ir vienišų moterų socialinė ir ekonominė gerovė.
Nevyriausybinių žmogaus teises ginančių organizacijų atstovai ragino politikus daugiau dėmesio skirti smurto artimoje aplinkoje, kurio aukomis dažniausiai tampa moterys, problemai. Atkreiptas dėmesys į tai, kad iki šiol Lietuvos Seimas neratifikavo dar 2013 metais pasirašytos Europos Tarybos konvencijos dėl smurto prieš moteris ir smurto artimoje aplinkoje. Buvo aptartos būtinos priemonės, kurios padėtų mažinti nėštumo nutraukimų skaičių Lietuvoje. Svarbiausios iš jų: lytinis švietimas mokyklose, kontraceptinių priemonių prieinamumo didinimas socialiai pažeidžiamoms visuomenės grupėms. Šios priemonės – pagalba ir paslaugos, švietimas, šeimos planavimo priemonių prieinamumas – padėtų efektyviau siekti užsibrėžtų tikslų.
Posėdyje buvo priimta laikinosios Vystomojo bendradarbiavimo, reprodukcinės sveikatos ir teisių grupės rezoliucija dėl moterų reprodukcinių teisių apsaugos.
Daugiau informacijos:
Žmogaus teisių komiteto narė
Laikinosios Vystomojo bendradarbiavimo, reprodukcinės sveikatos ir teisių grupės pirmininkė
Viktorija Čmilytė-Nielsen
Tel. (8 5) 239 6347, el. p. [email protected]