Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės sutelkti pirmą kartą Prezidentūroje susirinko specialistai, teisėsaugininkai, savivaldos atstovai ir nevyriausybinės organizacijos, dirbančios su smurto artimoje aplinkoje aukomis. Ekspertai sprendė, kokių konkrečių priemonių dar trūksta, kad smurto artimoje aplinkoje imtų mažėti.
Lietuvoje vien per pirmąjį šių metų pusmetį užregistruota daugiau nei 23 tūkst. pranešimų apie smurtą artimoje aplinkoje, tokių pranešimų kasmet vis daugėja. Nuo smurto kenčia kas trečia Lietuvos moteris.
Specialistai sutiko, kad teigiamą poveikį kovoje su smurtu daro specializuotos pagalbos centrai, dirbantys su smurto aukomis. Vis dėlto, nors ši pagalba yra arti žmogaus – centrai įsteigti kiekviename šalies regione, retas sugeba ja pasinaudoti. Apie šių centrų buvimą ar jų teikiamas paslaugas žino nedaugelis, o prireikus vis dar nėra aišku, kur kreiptis.
Siekiant didinti specializuotos pagalbos centrų žinomumą, susitikime buvo pristatytas specialus žemėlapis, kuriuo naudodamasis kiekvienas gyventojas galės lengvai surasti, kur arčiausiai galima kreiptis pagalbos patyrus smurtą.
Pasitarime parengtos ir naujajai Vyriausybei pateiktos rekomendacijos bei esminiai pasiūlymai, kaip efektyvinti kovą su smurtu artimoje aplinkoje. Pasiūlymuose akcentuojamas ir Prezidentės raginimas apskaičiuoti smurto prieš moteris kainą šalyje. Būtinybę įvertinti smurto kaštus šalies vadovė pabrėžė savo laiške Jungtinių Tautų Generaliniam Sekretoriui. Pasak Prezidentės, ekonominės smurto prieš moteris žalos įvertinimas padeda geriau suprasti šios problemos mastą ir užtikrinti efektyvesnę prevenciją.
Susitikime pranešimus skaitė Moterų informacijos centro direktorė Jūratė Šeduikienė, apie specializuotos pagalbos centro ir policijos bendradarbiavimo gerąją patirtį pasakojo Klaipėdos apskrities Vyriausiojo policijos komisariato Viešosios tvarkos tarnybos Prevencijos skyriaus viršininkė Rasa Bekėžienė, autentiškomis smurtą patyrusių moterų istorijomis pasidalijo žurnalistė, kampanijos „Už saugią Lietuvą“ ambasadorė Daiva Žeimytė.
Smurtas artimoje aplinkoje yra viena pagrindinių Prezidentės inicijuotos nacionalinės socialinio saugumo kampanijos „Už saugią Lietuvą“ iškeltų problemų. Kampanija taip pat kovoja su priklausomybėmis, savižudybėmis, skatina globą ir įsivaikinimą.
Informaciją parengė LR Prezidentūra.