Žaidžiame prieš seksizmą ir diskriminaciją: nauja iniciatyva kovai su smurtu lyties pagrindu vaikų ir jaunimo tarpe

Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

2019 m. registruota 54 219 pagalbos prašymų dėl smurto artimoje aplinkoje[1]. Kas dešimtas nukentėjęs nuo dėl smurto artimoje aplinkoje užregistruotų nusikaltimų – vaikas iki 18 metų amžiaus, 85,4 %. jų nukentėjo nuo tėvų ar įtėvių.[2] Šeimoje matomas smurtinis santykių modelis įsirėžia į vaiko sąmonę, tampa prastų rezultatų mokykloje, bėgimo iš namų priežastimi bei persiduoda formuojant santykius su kitais.

Statistikoje neatsispindint smurtui lyties pagrindu santykiuose vaikų ir jaunimo tarpe, tikrasis problemos mastas Lietuvoje lieka nežinomas. Net 45 % respondentų visiškai ir iš dalies sutinka su teiginiu, jog berniuko elgesys kai jis tampo mergaitei už kasų, kelia sijoną ir pan. – yra nekaltas dėmesio rodymas.[3] Romantiškus santykius kuriantys jaunuoliai negeba atpažinti pirmųjų smurto santykiuose užuomazgų. Išvaizdos, laisvalaikio praleidimo kontroliavimas, izoliacija neretai suvokiami kaip pavydo ir tuo pačiu meilės apraiškos, o informacijos apie pagalbą nukentėjus nuo smurto trūkumas neleidžia laiku nutraukti smurtinių santykių. Informacinių technologijų plėtra ir informacijos dėl atsakingo naudojimosi jomis stoka, kuria terpę naujoms smurto lyties pagrindu formoms rastis ir vešėti 24 valandas per parą 7 dienas per savaitę.

Tarptautinę moterų solidarumo dieną, Moterų informacijos centras atkreipia dėmesį į smurtą lyties pagrindu vaikų ir jaunimo tarpe ir startuoja su nauja trejų metų iniciatyva „Žaisk už savo teises! Inovatyvios medijų strategijos prieš seksizmą ir diskriminaciją”. Iniciatyva siekiama kovoti prieš jaunimo tarpe paplitusią seksistinę, neapykantą kurstančią kalbą lyties pagrindu, kylančią iš lyčių stereotipų ir diskriminacijos, taikant edukacines socialinių medijų strategijas ir žaidimus.

Jauniems žmonėms žaidimai yra patraukli mokymosi ir pokyčių priemonė: būdas įtraukti juos į sudėtingų problemų sprendimą, pasitelkiant jų kūrybiškumą ir vaizduotę. Seksistinė neapykantą kurstanti kalba yra smurto prieš moteris ir mergaites forma, kuri įtvirtina ir didina lyčių nelygybę. Tai viena iš prioritetinių problemų, kurią reikia spręsti ir mokyklose, dirbant su mokytojais, mergaitėmis ir berniukais, siekiant ugdyti pagarbos ir tolerancijos kultūrą.

Vaikai ir jaunimas dažnai susiduria su patyčiomis internete ir, būtent, merginos yra pagrindinės smurto internete aukos. Europos lyčių lygybės instituto (EIGE) atliktoje apžvalgoje „Kibernetinis smurtas prieš moteris ir mergaites“ (2017) pažymima, kad „moterys daug dažniau nei vyrai yra tam tikrų kibernetinio smurto formų taikiniai. Apklausa, kurioje dalyvavo daugiau nei 9000 10-50 metų interneto vartotojų Vokietijoje, atskleidė, kad moterys daug dažniau nei vyrai tampa seksualinio priekabiavimo internete bei sekimo elektroninėmis priemonėmis aukomis ir šio smurto poveikis aukoms yra labiau traumuojantis“.

Nors dėl augančio interneto naudojimo atsirado nauja smurto dimensija, pagrindinės seksistinės neapykantos kalbos priežastys atsirado daug anksčiau nei technologijos ir yra, iš esmės, susijusios su pastoviu nelygiu moterų ir vyrų galios santykiu. Seksistinė neapykantą kurstanti kalba plinta tiek internete, tiek atsijungus nuo jo. Vis dar gajus nuo smurto lyties pagrindu nukentėjusių aukų kaltinimas; „keršto porno“ (dalijimasis nuogo kūno ar seksualiniais vaizdais be asmens sutikimo); žiaurūs grasinimai išprievartauti, sužaloti ar nužudyti; įžeidžiantys komentarai apie išvaizdą, seksualumą, seksualinę orientaciją ar lyčių vaidmenis; melagingi komplimentai ar tariami juokeliai, siekiant pažeminti ir išjuokti asmenį (Europos Taryba, Kova su neapykantos kalba – faktų suvestinės, 2016). Seksistinė neapykantą kurstanti kalba yra smurto prieš moteris ir mergaites forma, kuri palaiko ir stiprina lyčių nelygybę, todėl šią problemą reikia aktyviai spręsti, siekiant sukurti pagarbos, lyčių lygybės ir tolerancijos kultūrą.

Projektas „Play4your rights“, kurį remia ES programa „Erasmus+“, apjungia šešių partnerių iš keturių Europos šalių patirtį ir kompetencijas moterų teisių ir žiniasklaidos švietimo srityje: Moterų informacijos centras (Lietuva), COSPE (Italija), Casa delle donne per non subire violenza (Italija), Centro Zaffiria (Italija), Viduržemio lyčių lygybės institutas (Kipras), Medien+Bildung.com (Vokietija).

Nukentėjai nuo smurto lyties pagrindu ir tau nėra 18 m.? Netylėk, kreipkis pagalbos:
Specializuotos kompleksinės pagalbos centras (pagalba asmenims nuo 16 m.) kontaktus galite rasti paspaudus: ČIA.
Pagalbos moterims linija 8 800 66366
Vaikų linija 116 111
Jaunimo linija 8 800 28888

 

Projektas „Žaisk už savo teises! Inovatyvios strategijos prieš seksizmą ir diskriminaciją”yra finansuojamas Europos Komisijos pagal Erasmus+ programą.

 

 

Asociatyvus paveikslėlis: globalsentinel

[1] Bendrojo pagalbos centro duomenys, 2019

[2] LR Statistikos departamento informacija

[3] Representatyvi visuomenės nuomonės apklausa apie lyčių stereotipus ir smurtą, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba, 2019

Parašykite komentarą