Šiandien Vyriausybės posėdyje pritarta socialinės apsaugos ir darbo ministrės Algimantos Pabedinskienės siūlomoms įstatymų pataisoms, kuriomis nustatoma, kad antrojo laipsnio valstybinės pensijos galėtų būti skiriamos ne tik pagimdžiusioms (įvaikinusioms) ir gerai išauginusioms 5 ir daugiau vaikų bei atitinkančioms teisės aktuose numatytus kriterijus motinoms, kaip kad yra dabar, bet ir daugiavaikiams tėčiams.
Siūloma, kad antrojo laipsnio valstybinė pensija daugiavaikių tėvų – tėvo ir motinos – pasirinkimu būtų skirta ir mokama arba vienam iš jų, arba abiems lygiomis dalimis. Ši nuostata galiotų tik naujai skiriamoms pensijoms.
Abiems daugiavaikiams tėvams sutarus, vienam iš jų būtų skiriama ir mokama viso dydžio antrojo laipsnio valstybinė pensija. Gauti viso dydžio antrojo laipsnio valstybinę pensiją taip pat turėtų teisę vienintelis iš tėvų. Daugiavaikiams tėvams nesutarus, kad antrojo laipsnio valstybinė pensija skiriama ir mokama vienam iš tėvų, viena antrojo laipsnio valstybinė pensija lygiomis dalimis būtų skiriama ir mokama abiems daugiavaikiams tėvams.
Pradėjus gauti vieną antrojo laipsnio valstybinę pensiją lygiomis dalimis, vienam iš šios pensijos dalies gavėjų viso dydžio antrojo laipsnio valstybinę pensiją siūloma mokėti tik kitam šios pensijos dalies gavėjui mirus ar išreiškus notaro patvirtintą atsisakymą nuo paskirtos pensijos dalies arba panaikinus pensijos paskyrimą dėl to, kad ji buvo paskirta neatitinkant šios pensijos skyrimo sąlygų dėl asmenų nepriekaištingos reputacijos.
Taip pat siūloma patikslinti sąlygas, kada asmuo nėra laikomas nepriekaištingos reputacijos. Asmenys nėra nepriekaištingos reputacijos, jeigu yra nuteisti už sunkius ar labai sunkius nusikaltimus – neatsižvelgiant į tai, ar teistumas yra išnykęs arba panaikintas, nuteisti už nesunkius ar apysunkius nusikaltimus – jei teistumas yra neišnykęs arba nepanaikintas, atlieka bausmę už baudžiamuosius nusižengimus, jei vaikai (įvaikiai) augo ar auga socialinės rizikos šeimoje, jei buvo nustatyta laikina ar nuolatinė globa, rūpyba ar jie buvo įvaikinti bei jei teismo sprendimu buvo apribota tėvų valdžia.
Įstatymų pataisoms dar turi pritarti Seimas.
Informaciją parengė LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos
Ryšių su visuomene skyrius, tel.: (8 5) 266 8191, 266 8122, 266 4258.
Straipsnio nuotraukos autorė: Clara Molden, nuotraukoje