„Pirmąkart Šiaulių moterų veiklos inovacijų centro (MVIC), vykdančio Specializuotos pagalbos centro funkcijas duris pravėriau 2013 metų rudenį. Mano istorija viena iš tūkstančio. Itin taikliai ją apibūdina indėnų patarlė: „Jei atleidi pirmą kartą, esi protingas. Jei atleidi antrąsyk, esi kilniaširdis. Tačiau, jei atleidi tris kartus, esi kvailys.“ Du kartai buvo, o trečio nebelaukiau. Ne todėl, kad nenorėjau likti kvaile, tiesiog po antro sumušimo iki šiol atsiliepia dešinės kojos trauma. Kita, bene svarbiausia priežastis – mūsų vadinamojoje šeimoje augo mažametis sūnus, kuriam, mano manymu, buvo nesaugi ir žalinga nuolat besikartojančio smurto aplinka.“. Tokios kaip Ilonos istorijos – Specializuotos pagalbos centrų konsultantų kasdienybė.
Lietuvoje smurtą patiria kas trečia moteris. Šiandien Prezidentūroje pirmą kartą iš visos Lietuvos susirinko šalies vadovės sutelkti nevyriausybinių organizacijų, teisėsaugos, savivaldos atstovai bei kiti specialistai, dirbantys su smurto artimoje aplinkoje aukomis. Ekspertai vienu balsu ragino nukentėjusius nuo smurto artimoje aplinkoje asmenis nedelsti ir kreiptis pagalbos.
Lietuvoje nuo smurto nukentėjusiems asmenims nemokamą psichologinę, teisinę, informavimo/konsultavimo pagalbą teikia net 17 – ka Specializuotų pagalbos centrų (toliau – SPC). Nedarbo valandomis, savaitgaliais ir švenčių dienomis nukentėjusiuosius konsultuoja visą parą veikiančios nemokamos pagalbos linijos: Pagalbos moterims linija, tel: 8 800 66366 ir Vilties linija, tel: 116 123.
Konferencijos metu, Moterų informacijos centro vykdančio SPC funkcijas direktorė Jūratė Šeduikienė savo pranešime teigė, jog Smurtas prieš moteris artimoje aplinkoje per metus Lietuvai kainuoja 649 549 555 EUR! Pranešėjos teigimu, Specializuotos pagalbos centrai laikotarpiu nuo 2016 01 01 iki 2016 10 30, jau suteikė pagalbą 8 519 nuo smurto artimoje aplinkoje nukentėjusiems asmenims (iš kurių: 83% moterų, 17 %vyrų). Pranešėja minėjo, jog lyginant su 2012 m. dvigubai padaugėjo SPC gaunamų pranešimų apie smurtą artimoje aplinkoje.
Kaip viena didžiausių problemų su kuriomis susiduria SPC J. Šeduikienė įvardino tai, jog su SPC ekspertais vis dar nesikonsultuojama rengiant smurtą artimoje aplinkoje reglamentuojančių teisės aktų pataisas. Taip pat, kad policija SPC siunčia informaciją tik apie tuos įvykius, dėl kurių pradėtas ikiteisminis tyrimas. SPC negauna informacijos apie taip vadinamus buitinius konfliktus, taip pat atvejus dėl kurių informacija yra tikrinama. Vis dar nemažai dėl smurto artimoje aplinkoje pradėtų ikiteisminių tyrimų nutraukiama šalims susitaikius arba nesurinkus pakankamai įrodymų. Tokia situacija ypatingai apsunkina atvejus kuomet nukentėjęs asmuo patiria psichologinį, ekonominį smurtą ir nėra fizinio smurto žymių. Vis dar nesuderintos LR Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje nuostatos ir LR Baudžiamojo ir Baudžiamojo proceso kodeksų reikalavimai sąlygoja tai, jog dalis įstatymo nuostatų, pvz: dėl laikinosios apsaugos priemonių, vis dar nėra taikoma, ko pasekoje aukos lieka neapsaugotos ikiteisminio tyrimo metu.
Lietuvos policijos atstovė R. Bekėžienė savo pranešime pabrėžė, jog SPC ir policijos bendradarbiavimo geroji praktika veda link realios pagalbos žmogui. Pareigūnė teigė, jog tam, kad bendradarbiavimas tarp policijos ir SPC vyklų sklandžiai Klaipėdos apskrityje jiems prireikė 5 m. abipusių pastangų, nuolatinių susitikimų ir pasitarimų, ko pasekoje šiuo metu SPC paslaugas teikiantis Klaipėdos socialinės ir psichologinės pagalbos centras iš policijos gauna absoliučiai visą informaciją dėl iškvietimų susijusių su smurtu artimoje aplinkoje, nepaisant to, ar jau pradėtas ikiteisminis tyrimas ar pakanka įrodymų ir pan. Tokią sistemą SPC centrai siūlo įdiegti visoje Lietuvoje. Pranešėja pabrėžė, jog policijos pareigūnams labai svarbus su smurtu artimoje aplinkoje susijusių problemų įvardijimas, mokymai šia tema pareigūnams. R. Bekėžienės teigimu itin svarbus tarpinstitucinis bendradarbiavimas smurto artimoje aplinkoje atvejais: SPC, policija, teritorinis Vaiko teisių apsaugos skyrius, prokuratūra, savivaldybėje dirbantys socialiniai darbuotojai, probacijos pareigūnai, duomenų kaupimas ir analizė, smurtinio elgesio keitimo programos ikiteisminio tyrimo metu, pagalba visai šeimai, pakartotinumo užkardymas.
Konferencijoje Kretingos moterų informacijos ir mokymo centro direktorė J. Cinskienė pristatė Lietuvos moterų lobistinės organizacijos Smurto prieš moteris komiteto parengtus pasiūlymus naujajai Vyriausybei: organizuoti pagalbos nukentėjusiems nuo smurto artimoje aplinkoje teikimą remiantis JTO CEDAW Konvencijos, ET Stambulo Konvencijos, ES Nusikaltimo aukų teisių direktyvos nuostatomis, apskaičiuoti smurto artimoje aplinkoje kaštus Lietuvoje, įpareigoti savivaldybes įtraukti smurto artimoje aplinkoje mažinimo priemones į strateginius plėtros ir veiklos planus bei numatyti lėšas savivaldybių biudžetuose. Tai vos keletas iš smurto artimoje aplinkoje ekspertų konkrečiai įvardintų pasiūlymų ką Vyriausybė gali padaryti, kad Specializuoti pagalbos centrai būtų matomi ir prieinami visiems asmenims patiriantiems smurtą artimoje aplinkoje. Po renginio šie pasiūlymai bus išsiųsti atsakingiems Vyriausybės atstovams.
Didelė dalis nukentėjusių nuo smurto artimoje aplinkoje lieka nematomi. Į policiją kreipiasi vos 15 %. SPC daugiausia pranešimų gauna iš policijos. Vadinasi, maždaug 85 % smurtą artimoje aplinkoje patyrusių asmenų lieka be pagalbos. Moterų informacijos centro teisininkė D. Masalskienė savo pranešime „SPC – raidės, kurių nepažįsta visuomenė“ pabrėžė SPC žinomumo svarbą. Teisininkės teigimu, 16 iš 17 – kos Lietuvoje veikiančių SPC paslaugų viešinimui skiria iki 999 EUR. per metus, ši suma nėra pakankama siekiant aktyviai viešinti SPC teikiamas paslaugas ir vykdyti smurto artimoje aplinkoje prevenciją. Kiekvienas SPC turi savo telefono numerį, elektroninio pašto adresą ir skirtingą darbo laiką, kuris priklauso nuo SPC aptarnaujamos teritorijos turimo gyventojų skaičiaus, ko pasekoje visuomenei sunku susigaudyti kokiu numeriu skambinti norint gauti pagalbos. Siekiant spręsti šią problemą Moterų informacijos centras kartu su kitais Lietuvoje veikiančiais SPC centrais inicijavo interaktyvaus SPC žemėlapio sukūrimą. Dabar asmuo, patiriantis smurtą artimoje aplinkoje gali tiesiog apsilankyti informaciniame portale adresu www.lygus.lt/spc nueiti ant savo gyvenamosios vietos teritorijos ir iškart gauti vizualiai aiškiai pateiktą informaciją apie jam prieinamą SPC teikiamą nemokamą psichologinę, teisinę, informavimo konsultavimo pagalbą.
Jau nuo pirmadienio informaciniame portale www.lygus.lt bus publikuojamos tikros nukentėjusiųjų nuo smurto artimoje aplinkoje papasakotos, SPC darbuotojų užrašytos istorijos apie jų patirtus išgyvenimus ir pagalbą gautą iš SPC specialistų.
Patyrei smurtą artimoje aplinkoje? Nedelsk, kreipkis pagalbos!. SPC Lietuvoje kontaktai: www.lygus.lt/spc
Lapkričio 25 d. – gruodžio 10 d. Lietuvoje ir visame pasaulyje minima Tarptautinė kovos su smurtu prieš moteris diena.
Daugiau informacijos:
- Konferencijos pranešimų vaizdo įrašai: Moteru informacijos centras Facebook paskyroje ČIA
- Konferencijos nuotraukos socialiniame tinkle: ČIA
- Tikros smurtą artimoje aplinkoje patyrusių moterų istorijos „Suknelių istorijos“: ČIA
Sužinokite dar daugiau informacijos moterų ir vyrų lygių galimybių klausimais: sekite Moterų informacijos centro Facebook paskyrą!