Reprodukcinės sveikatos įstatymas užtikrins reprodukcines žmogaus teises, kurios yra pamatinės

Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Seime vykusioje Seimo narės socialdemokratės prof. Marijos Aušrinės Pavilionienės spaudos konferencijoje, skirtoje „Vizija 2020“ įgyvendinimui, kalbėta apie Seime planuojamą priimti Reprodukcinės sveikatos įstatymą. Gegužės 13 d. yra Pasaulinė veiksmo diena, kuria politikos formuotojai skatinami įgyvendinti „Viziją 2020“, paremti jos manifesto pirmąjį siekį – iki 2015 m. sukurti tarptautinę plėtros programą, pabrėžiančią seksualinę ir reprodukcinę sveikatą bei teises kaip vieną iš prioritetų.

Sveikatos apsaugos ministras dr. Vytenis Povilas Andriukaitis akcentavo, kad „reprodukcinės teisės yra tarp pamatinių žmogaus teisių, kurios pagal Konstituciją turi būti gerbiamos, įgyvendinamos ir ginamos. Reikalinga nuosekli reprodukcinės sveikatos politika, o ne veidmainiškas požiūris, kai, viena vertus, siūlomi įvairūs draudimai, kaip abortų, o, kita vertus, kategoriškai pasisakoma prieš lytinį ugdymą mokyklą, šiuolaikinę kontracepciją ir kitas pažangias iniciatyvas. Lietuvoje būtina priimti visapusišką Reprodukcinės sveikatos įstatymą, kartu numatant finansavimą kontracepcijos ir dirbtinio apvaisinimo kompensavimui“.

0b2af7c1a7eef3e7e0fcaea313c992737b8bf9b5

Prof. A. M. Pavilionienė pabrėžė, kad Lietuva dar 1994 metais prisijungė prie Jungtinių Tautų (JTO) Kairo konferencijos, skirtos žmogaus sveikatai (ypač lytinei ir reprodukcinei), veiksmų programos, įsipareigodama priimti nacionalinę strategiją,tačiau iki šiol to nepadarė.

„Labai tikimės, kad pagaliau Lietuvoje pavyks pakeisti atmosferą, kuri trukdo įvesti modernią lytinio ugdymo programą“, – teigė socialdemokratė.

Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos narė dr. Birutė Vėsaitė priminė, kad Reprodukcinės sveikatos įstatymo projektas buvo užregistruotas dar 2000 metais: „Reprodukcinis ugdymas yra tiesiog būtinas Lietuvos mokyklose.

Gydytojai pripažįsta, kad ypač sudėtingos problemos kyla katalikiškose mokyklose, kur ugdomos „gerosios mergaitės“, nes ten niekas nekalba apie lytinį švietimą. Seksualinės abstinencijos propagavimas neveikia, o lytinio ugdymo, kuris turi būti privalomas mokyklose, efektyvumą įrodo kitų valstybių patirtis.“

Seimo narės dr. Giedrės Purvaneckienės, kurios parengtas Reprodukcinės sveikatos įstatymo projektas yra užregistruotas Seime, įsitikinimu, reikia priimti ne tik įstatymą, bet ir strategiją. Sveikatos apsaugos ministerija taip pat rengia Reprodukcinės sveikatos įstatymo projektą, kurį planuojama pateikti Seimui rudenį, derinant su Seime parengtu projektu.

Projektuose numatytas reprodukcijos pasirinkimas, ugdymas, švietimas ir konsultavimas reprodukcinės sveikatos klausimais, saugi motinystė, lytiškai plintančių ligų kontrolė, priemonės prieš seksualinę prievartą ir smurtą, prekybą žmonėmis.

Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacijos direktorė gyd. Esmeralda Kuliešytė tvirtino, kad „pasaulyje kasdien kas valandą miršta 33 gimdyvės, 222 mln. moterų vis dar neprieinama kontracepcija, daugėja ŽIV užsikrėtusių moterų, daug ankstyvų mergaičių santuokų, nėštumų ir gimdymų, smurto prieš moteris, neįgyvendinta lyčių lygybė. Įgyvendintos visuomenės lytinės reprodukcinės teisės padės pažaboti skurdą, badą, smurtą ir leis pasiekti realią lyčių lygybę, visuomenės lytinę reprodukcinę sveikatą“.

LRS informacija

Parašykite komentarą