Startuoja pirmoji nacionalinė iniciatyva skirta pajamų atotrūkio tarp moterų̨ ir vyrų mažinimui.
Vidutiniškai moterys Europos Sąjungoje (ES) uždirba 16 proc. mažiau nei vyrai (Eurostat duomenys, 2016). Tokia statistika reiškia, kad Lietuvoje ir Visoje Europoje per metus moterys, palyginti su vyrais, dirba beveik du mėnesius nemokamai! Lietuvos Statistikos departamento duomenimis, 2017 m. toliau augo darbo užmokesčio atotrūkis tarp moterų ir vyrų, kuris šiuo metu siekia 15,2% (2016 m. atotrūkis siekė 14,4 %).
Lietuvoje nėra atlikta nuosekli ir sisteminga moterų ir vyrų darbo užmokesčio skirtumo ir ypač pensijų atotrūkio analizė nacionaliniu lygmeniu.
Siekiant spręsti šią problemą startavo dvejų metų trukmės projektas „Pajamų tarp moterų ir vyrų mažinimas“, kurio tikslas – informuoti visuomenę apie moterų ir vyrų darbo užmokesčio bei pensijų skirtumo poveikį jų kasdieniam gyvenimui.
Šio tikslo bus siekiama:
- plačiai viešinant politikos rekomendacijas ir pranešimus apie moterų ir vyrų darbo užmokesčio bei pensijų skirtumus, tokiu būdu suteikiant piliečiams galimybę vienodomis sąlygomis siekti pažangos darbo rinkoje
- skatinant esamus bei būsimus darbuotojus ir darbdavius naudotis sukurtomis Praktininėmis pajamų atotrūkio mažinimo gairėmis
- įtraukiant moterų ir vyrų darbo užmokesčio skirtumų bei nepakankamą vienodo darbo užmokesčio principo taikymo klausimą į Lietuvos politinę darbotvarkę
- skleidžiant projekto gerąją praktiką bei rezultatus ES lygmeniu
Projekto veiklomis bus pasiekta daugiau nei 197 000 Lietuvos gyventojų, valstybinių institucijų, verslo žiniasklaidos, savivaldos bei nevyriausybinių organizacijų atstovų. Profesijos pasirinkimas ir karjeros ambicijos turi labai didelę įtaką galimam atlyginimų dydžiui, todėl projekto metu didelis dėmesys bus skiriamas jaunimo bei mokytojų informuotumo didinimui.
Pagrindinės projekto veiklos
- Moterų ir vyrų darbo užmokesčio skirtumo ir ypač pensijų atotrūkio analizė Lietuvos mastu.
- Stebėsenos ir vertinimo įrankių kūrimas ir pritaikymas mažinant moterų ir vyrų darbo užmokesčio ir ypač pensijų skirtumą Lietuvoje.
- Nacionalinė viešinimo kampanija, , kurios metu visuomenė bus informuojama apie esamas kompleksinio moterų ir vyrų darbo užmokesčio bei pensijų skirtumų šalinimo problemas bei pristatomi būdai šiai situacijai pakeisti.
- Diskusijos ir seminarai Lietuvos savivaldybėse savivaldos, verslo ir nevyriausybinių organizacijų atstovams, žurnalistams, mokytojams bei kitiems specialistams.
Tarptautinių ekspertų įtraukimas
Įgyvendinant Šiaurės-Baltijos šalių lyčių lygybės programą Lietuva bei kitos Baltijos šalys nuo 1999 m. sistemingai bendradarbiauja su Švedija, Suomija, Danija, Norvegija ir Islandija. Tokių, ES nepriklausančių, šalių, kaip Šveicarija, Islandija bei Šiaurės valstybės, atstovai bus kviečiami savo lėšomis dalyvauti tarptautinėje konferencijoje.
Minėtų šalių specialistų dalyvavimas bei patirtis užtikrins tinkamą tarptautinių renginių metu vykstančių diskusijų turinį bei kokybę.
Įgyvendinant projektą bus prisidedama ir prie kitų iniciatyvų, tokiu būdu užtikrinant augantį informuotumą apie moterų ir vyrų darbo užmokesčio bei pensijų skirtumus ir jų mažinimui skirtas priemones, ugdant nacionaliniu lygmeniu dirbančių specialistų gebėjimus, stiprinant bendradarbiavimą ir didinant racionaliai pasirinkti profesinę veiklą gebančių asmenų skaičių.
Projekto partneriai
- Lietuvos Respublikos Socialinės apsaugos ir darbo ministerija
- Mykolo Romerio universitetas
- Asociacija Moterų informacijos centras
Domiesi projektu ir nori bendradarbiauti? Susisiekime:
Moterų informacijos centras
Programų vadovė
Rugilė Butkevičiūtė
El. paštas: [email protected]
Tel: +37052629003
Projektą “Pajamų atotrūkio tarp moterų ir vyrų skirtumo mažinimas” Nr.820731 (REC-RGEN-PENS-AG-2017) iš dalies remia Europos Sąjungos Teisių, lygybės ir pilietiškumo programa (2014 – 2020)