Generalinis policijos komisaras Saulius Skvernelis nesusipratimu vadina tai, kad su smurtu artimoje aplinkoje kovojantiems policininkams šiai funkcijai vykdyti neskirta papildomų lėšų.
Anot jo, krūvis gruodį pradėjus įgyvendinti Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymą pareigūnams gerokai išaugo. Pareigūnai sulaukia tūkstančių iškvietimų dėl galimo smurto šeimose, per metus, manoma, bus pradėta daugiau nei 5 tūkst. ikiteisminių tyrimų.
“Kada įstatymas buvo svarstomas, prognozavome, kad, ko gero, mes turėsime per metus 5 tūkst. ikiteisminių tyrimų, panašu, kad šį skaičių mes ir viršysime. Bus papildoma našta, papildomas krūvis, ir įstatymo projekte rašyti, kad šio įstatymo įgyvendinimas papildomų lėšų nereikalaus, yra, švelniai tariant, nesusipratimas”, – Lietuvos radijui antradienį sakė generalinis komisaras.
S.Skvernelio teigimu, vienas ikiteisminis tyrimas policijoje kainuoja nuo 1600 iki 1800 litų. Neskiriant papildomo finansavimo kovai su smurtu šeimoje, policijai teks perskirstyti savo lėšas, dėl to esą nukentės kitos policijos funkcijos.
“Kadangi papildomo finansavimo nėra, vadinasi, šiuos pinigus mes turime nuimti nuo kitų funkcijų, nuo kitų nusikaltimų tyrimų, nuo kito reagavimo, nuo areštinių ir taip toliau. Iš to bendro katilo, iš tos sumos, ką mes turime, mes negalime skolon gyventi. Mes iš tikrųjų manome, kad įstatymas, prevencija smurto artimoje aplinkoje yra labai svarbus, vadinasi, turėsime silpninti savo pozicijas kažkur kitur, bet tai irgi atsilieps visuomenės saugumui”, – kalbėjo S.Skvernelis.
Gruodžio viduryje įsigaliojo Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas. Jis numato, kad policijos pareigūnas, užfiksavęs smurto artimoje aplinkoje įvykį, nedelsdamas imasi priemonių apsaugoti smurtą patyrusį asmenį ir, atsižvelgdamas į nustatytas aplinkybes, pradeda ikiteisminį tyrimą. Tyrimas pradedamas ir be smurtą patyrusio asmens skundo.
Jeigu nustatomas smurto artimoje aplinkoje faktas, siekiant apsaugoti auką, smurtautojas įpareigojamas laikinai išsikelti iš gyvenamosios vietos, jeigu jis gyvena su smurtą patyrusiu asmeniu, smurtautojui gali būti uždrausta artintis prie smurtą patyrusio asmens, ieškoti kontaktų su juo, bendrauti. Šias priemones ikiteisminio tyrimo teisėjas skiria ne vėliau kaip per 48 valandas.
Pareigūnų teigimu, anksčiau jie negalėdavo imtis priemonių, jei nebūdavo aukos skundo.