*Moterų ir vyrų darbo užmokesčio atotrūkis – santykinis arba absoliutusis vyrų ir moterų darbo užmokesčio skirtumas. Skelbiamas moterų ir vyrų darbo užmokesčio atotrūkio rodiklis išreiškiamas skirtumo tarp vyrų ir moterų vidutinio valandinio bruto darbo užmokesčio, palyginti su vyrų vidutiniu valandiniu bruto darbo užmokesčiu, procentine dalimi.2017 m. moterų ir vyrų darbo užmokesčio atotrūkis sudarė 14,2 proc.[1]
Sausio 11- ąją įvyko pirmasis projekto „Pajamų tarp moterų ir vyrų mažinimo“partnerių susitikimas. Susirinkę atstovai iš Lietuvos Respublikos Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Mykolo Romerio universiteto ir Moterų informacijos centro aptarė artimiausias, projekte numatytas veiklas.
Susitikimo metu aptarta užmokesčių skirtumo bei pensijų atotrūkio tarp vyrų ir moterų analizės eiga Lietuvoje, spręsta dėl stebėsenos ir gauto vertinimo pritaikymo siekiant mažinti minėtus užmokesčio skirtumus, susitarta sklaidos bei viešinimo klausimais. Taip pat projekto veiklose numatytas tarptautinių ekspertų įtraukimas: diskusijos, kuriose atstovai iš Europos Sąjungos šalių bus pakviesti pasidalinti gerąją patirtimi sprendžiant užmokesčio atotrūkio klausimus.
Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2017 metais moterys Lietuvoje uždirbo 15,2 proc. mažiau nei vyrai. Analizuojant duomenis, pastebimas šio atotrūkio augimas, nes 2016 m. užmokesčių skirtumas buvo mažesnis – siekė 14,4 proc. Tad siekiant spręsti su užmokesčiu susijusias problemas įgyvendinamas projektas„Pajamų tarp moterų ir vyrų mažinimas“, kurio esminis tikslas – šviesti visuomenę darbo užmokesčio bei pensijų skirtumo poveikio klausimais. Projekto veiklomis bus pasiekta daugiau nei 197 000 Lietuvos gyventojų, įtraukiant valstybines institucijas, verslo, žiniasklaidos, savivaldos bei nevyriausybinių organizacijų atstovus.
Projekto partneriai
- Lietuvos Respublikos Socialinės apsaugos ir darbo ministerija
- Mykolo Romerio universitetas
- Asociacija Moterų informacijos centras
Daugiau informacijos apie projektą rasi ČIA
Projektą „Pajamų atotrūkio tarp moterų ir vyrų skirtumo mažinimas“ Nr.820731 (REC-RGEN-PENS-AG-2017) iš dalies remia Europos Sąjungos Teisių, lygybės ir pilietiškumo programa (2014 – 2020)
[1]https://osp.stat.gov.lt/naujienos?articleId=5762146
Informaciją parengė: Dovilė Rūkaitė ir Arida Vitkutė