Lietuva siekia toliau turėti savo atstovą Jungtinių Tautų (JT) Moterų diskriminacijos panaikinimo komitete. Viešėdama Ženevoje (Šveicarija) socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė beveik 40-ies šalių ambasadoriams pristatė Lietuvos kandidatę – profesorę Dalią Leinartę, pretenduojančią į šias pareigas antrajai kadencijai.
„Per trumpą dvejų metų laikotarpį JT Moterų diskriminacijos panaikinimo komitete Lietuvos atstovė D. Leinartė išryškėjo kaip kompetentinga, iniciatyvi bei kolegų itin vertinama šios srities ekspertė, jos atsakomybių sąrašas komitete vis plėtėsi. Lietuvai, kurioje moterų teisės yra Vyriausybės prioritetas, turėti savo atstovą šiame tarptautiniame komitete – garbė ir įvertinimas“, – kviesdama ambasadorius palaikyti Lietuvos kandidatę naujuose rinkimuose į komitetą sakė A. Pabedinskienė.
D. Leinartė buvo išrinkta komiteto pirmininkės pavaduotoja, vadovavo daugelio šalių narių ataskaitų vertinimui, buvo išrinkta į individualių skundų darbo grupę pagal Alternatyvų komiteto konvencijos protokolą. Jos darbas komitete buvo įvertinas ir jai buvo patikėtas techninės pagalbos teikimas Rytų Europos regiono šalims, ypač Centrinėje Azijoje. Komiteto biuras jai taip pat pavedė analitinio pobūdžio darbą ir patikėjo įvertinti komiteto darbą prekybos moterimis ir prostitucijos srityje.
Lyčių lygybės ekspertė, pripažinta tiek Lietuvoje, tiek tarptautiniu mastu, įvairių projektų vadovė ir koordinatorė, knygų autorė, profesorė Dalia Leinartė žymi savo akademine veikla moterų teisių, lyčių lygybės, šeimos istorijos srityse.
Į JT Moterų diskriminacijos panaikinimo komitetą pirmajai kadencijai profesorė Dalia Leinartė išrinkta 2012 m. birželį, pareigas eina nuo 2013 m. Iki tol Lietuvos atstovas nė karto nebuvo išrinktas į šį komitetą per daugiau kaip 30 jo gyvavimo metų. D. Leinartė taip pat yra pirma komiteto narė iš geografinės Rytų Europos.
Jungtinių Tautų Moterų diskriminacijos panaikinimo komitetas – tai Jungtinių Tautų organas, įkurtas 1982 metais ir sudarytas iš profesionalių aukštos kompetencijos moterų ir vyrų lygybės ekspertų iš Jungtinių Tautų valstybių narių. Komiteto nariai renkami laikantis aukštos kompetencijos moterų ir vyrų lygybės srityje, geografinio pasiskirstymo, politinių sistemų bei kultūrų įvairovės principų.
Komitetas atlieka 1979 metais priimtos Jungtinių Tautų Konvencijos dėl visų formų diskriminacijos panaikinimo moterims įgyvendinimo priežiūrą ir stebėseną Jungtinių Tautų valstybėse narėse, įvertina valstybės narės padarytą pažangą bei teikia rekomendacijas kaip gerinti moterų padėtį. Kiekviena Jungtinių Tautų valstybė narė kas ketverius metus privalo pateikti komitetui konvencijos įgyvendinimo ataskaitą, kuri yra svarstoma komiteto sesijoje.
Lietuvos Respublikos Vyriausybė teikia D. Leinartės kandidatūrą kitų metų birželio mėnesį Niujorke vyksiantiems rinkimams.
Informaciją parengė:
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Ryšių su visuomene skyrius, tel.: (8 5) 266 8191, 266 4258