Įteikti Nacionaliniai lygybės ir įvairovės apdovanojimai – ką nugalėtojams reiškia šis įvertinimas?

Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Š. m. kovo 22 d. Valdovų rūmuose įvyko jubiliejinių penktųjų Nacionalinių lygybės ir įvairovės apdovanojimų ceremonija. Renginio metu aštuoniose kategorijose įvertinti prie lygybės ir įvairovės skatinimo Lietuvoje prisidedantys žmonės ir jų projektai. Ką šis apdovanojimas reiškia lygybės ir įvairovės srityje dirbantiems žmonėms?

Lyčių lygybės apdovanojimą pelniusio Specializuotos pagalbos centrų tinklo atstovės: „Šis apdovanojimas aiškiai parodo, koks svarbus darbas apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje srityje“

Augusto Didžgalvio fotografija

Specializuotos pagalbos centrų komanda: Lilija Vasiliauskienė, Irma Zabulionytė ir Jūratė Šeduikienė

„Žmogus, patiriantis smurtą artimoje aplinkoje neturėtų bijoti kreiptis pagalbos. Pagalba yra, reikia tik jos paprašyti. Mes nebegalime toleruoti smurto, nes matydami smurtą artimoje aplinkoje vaikai tą patį modelį gali atkartoti ir savo šeimoje. Mes privalome daryti viską, kad smurto ratas būtų nutrauktas. Šis apdovanojimas aiškiai parodo, koks svarbus yra mūsų darbas smurto artimoje aplinkoje srityje,“ – tikino lyčių lygybės apdovanojimą pelniusiam Specializuotos pagalbos centrų tinklui atstovaujanti Moterų informacijos centro direktorė Jūratė Šeduikienė.

„Visų kolegių, kurios dirba specializuotos pagalbos centruose vardu norėčiau padėkoti už parodytą pasitikėjimą. Tai tik dar vienas įrodymas, kokia svarbi ir reikalinga pagalba nukentėjusiems nuo smurto artimoje aplinkoje žmonėms. Ačiū jums visiems iš širdies į širdį,“ – dėkojo Specializuotos pagalbos centrų tinklo atstovė Irma Zabulionytė.

„Šiandien – didi diena, kai mūsų ilgametis darbas apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje srityje pagaliau yra įvertinamas čia, Valdovų rūmuose. Tai buvo labai nelengvas ir ilgas kelias,“ – pridūrė Specializuotos pagalbos centrų tinklo atstovė Lilija Vasiliauskienė.

Įveiktos kliūtės apdovanojimo laureatė Henrika Varnienė: „Turiu viziją, kad žmonės su negalia galės dirbti ir gyventi kaip mes visi“

Augusto Didžgalvio fotografija

Seimo narė Aušra Maldeikienė ir Lietuvos neįgaliųjų forumo direktorė Henrika Varnienė

„Henrika Varnienė buvo vienas pirmųjų žmonių, kurie apsilankė pas mane tapus Seimo nare. Jos įkvėpta aš pradėjau kovoti už tai, kad žmonės su negalia Lietuvoje turėtų lygias galimybes. Ši kova nėra lengva, bet mes tikrai eisime tolyn,“ – Lietuvos neįgaliųjų forumo direktorei Henrikai Varnienei teikdama įveiktos kliūties apdovanojimą tikino Seimo narė Aušra Maldeikienė.

„Turiu viziją, kad žmonės su negalia galės dirbti ir užsidirbti, laisvai eiti į parduotuves apsipirkti ir gyventi kaip mes visi. Ši diena man ypatinga dar ir todėl, kad šiandien sutikau dvi moteris, kurios įvaikino vaikus su negalia. Tie, kas mane pažįsta, žino, kad ši mintis nepraeis pro šalį,“ – atsiimdama apdovanojimą sakė Lietuvos neįgaliųjų forumo direktorė Henrika Varnienė.

Vaivorykštės apdovanojimą pelnęs T. V. Raskevičius: „Teismo posėdžiuose dėl asmens tapatybės dokumentų keitimo įvyksta mažas stebuklas“

Augusto Didžgalvio fotografija

Nacionalinės LGBT* teisių organizacijos LGL žmogaus teisių politikos koordinatorius Tomas Vytautas Raskevičius

„Prieš teismo posėdžius dėl asmens tapatybės dokumentų keitimo mano translyčiai bičiuliai labai jaudinasi. Stengiuosi juos nuraminti pabrėždamas, kad tai tik formalumas. Tokie teismo posėdžiai trunka maždaug dvidešimt minučių ir kiekvieno posėdžio metu teisėjas translyčio pareiškėjo paklausia keleto klausimų. Pavyzdžiui, kada supratote, kad esate kitos lyties? Su kokiais nepatogumais dėl to susiduriate?“ – atsiimdamas Vaivorykštės apdovanojimą pasakojo Nacionalinės LGBT* teisių organizacijos LGL žmogaus teisių politikos koordinatorius Tomas Vytautas Raskevičius.

„Man atrodo, kad kiekvieno tokio posėdžio metu įvyksta mažas, bet labai svarbus stebuklas. Nes žmogus, kuriam visą gyvenimą kartojo, kad jis yra nesveikas ir nenormalus, stoja prieš teisėją pasiruošęs gintis iš paskutiniųjų, jeigu jį vėl pultų. O šį kartą žmogus, kuris valstybės vardu dalina teisingumą, nepuola, tik labai korektiškai ir mandagiai paklausia keleto klausimų. Tada man atrodo, kad translyčiai pareiškėjai nušvinta, nes pirmą kartą jų gyvenime, žmogus, kuris priima jiems labai svarbius sprendimus, nori sužinoti, ką apie savo situaciją mano pats translytis žmogus. Tą akimirką teismas žmogui grąžina jo orumą,“ – tikino translyčių asmenų žmogaus teisių aktyvistas.

„Po kiekvieno tokio teismo posėdžio patikiu mūsų Lietuva iš naujo. Tokia Lietuva, kurioje mes galime išgirsti ir pabandyti suprasti vienas kitą. Ir tada tikiu, o šiandien jau beveik žinau, kad mums būtinai pavyks. Šį apdovanojimą skiriu pirmiesiems mano darbo praktikoje translyčiams pareiškėjams Maksui ir Tovaldui, kurie jau tapo legenda,“ – pabrėžė T. V. Raskevičius.

Atviros visuomenės piliečio apdovanojimą pelniusio laikraščio „Širvis“ žurnalistės: „Rašome tam, kad kiekvieno piliečio nuomonė mūsų regione būtų išgirsta“

Augusto Didžgalvio fotografija

Laikraščio „Širvis“ žurnalistė Valda Patinskienė ir Atviros Lietuvos fondo direktorė Sandra Adomavičiūtė

„Sukūrėme pasižadėjimą ir pasakėme, kad skelbsime ir priimsime kiekvieno piliečio nuomonę“ – sakė Atviros visuomenės piliečio apdovanojimą pelniusio laikraščio „Širvis“ žurnalistė Janina Pukienė.

Širvyje spausdiname pokalbius apie įvairių kitokią nuomonę turinčių žmonių gyvenimą. Šiuo metu įgyvendiname projektą Gera Širvintose gyventi,“ – antrino laikraščio „Širvis“ žurnalistė Valda Patinskienė.

„Mus labai nustebino, kad esame nominuotos šiam apdovanojimui. Didžiuojamės Atviros visuomenės piliečio apdovanojimu, nes darbą pradėjome ir tęsiame tam, kad kitokia nuomonė mūsų regione būtų išgirsta,“ – atsiimdama apdovanojimą pabrėžė „Širvio“ atstovė V. Patinskienė.

Apdovanojimo „Geriausias amžius – mano amžius“ laureatė Gita Mickevičiūtė: „Kiekvienas turi teisę gyventi oriai nepaisant amžiaus“

Augusto Didžgalvio fotografija

Projekto „Senelių darželis“ autorė Gita Mickevičiūtė

„Didžiuojuosi, kad man skirta paskelbti šio prasmingo apdovanojimo nugalėtoją. Ši nominacija jungia jaunimą, vidutinio amžiaus žmones ir mūsų senolius. Mes visi esame Lietuva,“ – pristatydamas apdovanojimą „Geriausias amžius – mano amžius“ teigė televizijos režisierius Vytenis Pauliukaitis.

„Kiekvienas turi teisę gyventi oriai nepaisant amžiaus. Už šį apdovanojimą dėkoju projekto komandai ir palaikantiems mūsų veiklą. Šis apdovanojimas reiškia, kad mes einame teisingu keliu. Mes jį ir tęsime,“ – atsiimdama apdovanojimą „Geriausias amžius – mano amžius“ tikino projekto „Senelių darželis“ autorė Gita Mickevičiūtė.

 

 

Tautų dialogo apdovanojimą pelniusio Lenkų diskusijų klubo vadovė E. Mokrzecka: „Stenkimės vieni kitus pažinti, suprasti ir gyventi draugiškai“

Augusto Didžgalvio fotografija

Lenkų diskusijų klubo vadovė Ewelina Mokrzecka ir Britų tarybos vadovas Artūras Vasiliauskas

„Britų tarybai lygybė ir įvairovė yra vienas pagrindinių darbo principų. Esame skirtingi, gyvename kartu ir tai vienas kitam neprieštarauja. Mūsų skirtumai yra mūsų stiprybė,“ – teikdamas Tautų dialogo apdovanojimą pabrėžė Britų tarybos vadovas Artūras Vasiliauskas.

„Stenkimės vieni kitus pažinti, suprasti ir gyventi draugiškai. Šis apdovanojimas priklauso visai Lenkų diskusijų klubo komandai,“ – atsiimdama apdovanojimą jaudulio neslėpė Lenkų diskusijų klubo vadovė Ewelina Mokrzecka.

 

 

 

Religijų ir įsitikinimų įvairovės apdovanojimą pelnęs E. Rutkauskas: „Tikiuosi, kad Religijos laisvės principo gynimas teisinėmis priemonėmis suteiks mums visiems daugiau laisvės“

Augusto Didžgalvio fotografija

Jehovos liudytojų bendruomenės tarnas Erikas Rutkauskas

„Aš, kaip ir daugelis kitų mano bendratikių, mielai atliktume pareigą tėvynei mūsų sąžinei neprieštaraujančiu būdu. Pavyzdžiui, atlikdami alternatyviąją civilinę tarnybą. Deja Lietuvoje šiuo metu tokios galimybės nėra,“ – apgailestavo Religijų ir įsitikinimų įvairovės apdovanojimą pelnęs Jehovos liudytojų bendruomenės tarnas Erikas Rutkauskas.

„Džiaugiuosi, kad mano atvejis paskatino teisininkus ir visuomenę atkreipti dėmesį į egzistuojančią problemą. Tikiuosi, kad po Teismo išaiškinimo mes visi turėsime daugiau laisvės,“ – vylėsi E. Rutkauskas.

 

 

Metų proveržio apdovanojimą pelniusi E. Račkytė: „Šis apdovanojimas skirtams tiems, kurie nepabijojo“

Augusto Didžgalvio fotografija

Aktorė Erika Račkytė

„Galbūt šis apdovanojimas skirtas ne tiek man, bet visiems žmonėms, kurie buvo kartu, kurie nepabijojo, kai aš vaikščiojau nuo durų prie durų. Ačiū tam tikrom institucijom, kurios gerai dirba savo darbą,“ – sakė Metų proveržio apdovanojimą gavusi aktorė Erika Račkytė.

„Šį apdovanojimą norėčiau skirti savo dieduliui, nes visus šiuos sudėtingus metus labai norėjau būti su juo. Ir dar būsiu, ir jam šį apdovanojimą nuvešiu,“ – apdovanojimu džiaugėsi aktorė.

 

 

 

Nacionalinių lygybės ir įvairovės apdovanojimų organizatoriai: „Apdovanojimų nominantai ir laureatai savo kasdieniu darbu prisideda prie gražesnės Lietuvos kūrimo“

Nacionalinės LGBT* teisių organizacijos LGL vadovas Vladimiras Simonko ir Lygių galimybių kontrolierė Agneta Skardžiuvienė

Nacionalinės LGBT* teisių organizacijos LGL vadovas Vladimiras Simonko ir lygių galimybių kontrolierė Agneta Skardžiuvienė

„Lygybės ir įvairovės srityje dirbančių aktyvistų darbas vis dar nesulaukia pakankamai dėmesio ir yra nepakankamai vertinamas. Šie žmonės savo kasdieniu darbu prisideda prie gražesnės, teisingesnės, įvairovę ir lygybę vertinančios Lietuvos kūrimo. Nacionaliniai lygybės ir įvairovės apdovanojimai yra puikus nevyriausybinių organizacijų ir valstybinio sektoriaus bendradarbiavimo pavyzdys. Tikiuosi, kad šie apdovanojimai ateityje tik dar labiau augs, tobulės ir sulauks vis daugiau visuomenės bei politikos ir verslo atstovų dėmesio,“ – sakė Nacionalinės LGBT* teisių organizacijos LGL vadovas Vladimiras Simonko.

„Man didelė garbė stovėti čia prieš jus, nes Jūs esate tie, kurie sudaro tvirtą, stiprų ir demokratišką mūsų valstybės pamatą. Tik tokių žmonių dėka mes galime didžiuotis mūsų valstybe. Nesustokite, kurkite, nes be jūsų negalėsime išlaikyti mūsų valstybės tokios, kokioje mes gyvename. O aš noriu didžiuotis mūsų valstybe,“ – pabrėžė lygių galimybių kontrolierė Agneta Skardžiuvienė.

Autorė: Eglė Kuktoraitė, Augusto Didžgalvio nuotraukos

Šis straipsnis yra Nacionalinių lygybės ir įvairovės apdovanojimų dalis. Apdovanojimus organizavo Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba kartu su Nacionaliniu lygybės ir įvairovės forumu, rėmė Atviros Lietuvos fondas, Britų taryba, Šiaurės ministrų tarybos biuras Lietuvoje, Norvegijos Karalystės ambasada ir 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programa.

Parašykite komentarą